Fraud Blocker
TESTY MAT

    Odpowiednio dobrana i dopasowana mata do jogi to podstawa w bezpiecznej oraz przyjemnej praktyki jogi! Na rynku jest naprawdę duży wybór mat, a oferta nieustannie się powiększa. Zarazem prawie każdy, kto zaczyna swoją przygodę z jogą, bywa często zdezorientowany różnorodnością oferowanych mat do jogi.

                         

   

  Niezmiernie rzadko zdarza się, aby ktoś przyszedł do sklepu i był od razu zdecydowany na zakup konkretnej maty. Większość Joginek i Joginów naprawdę długo zastanawia się nad tym, jaką matę wybrać spośród szerokiej gamy proponowanych. Widać, jak ważną rolę ma doświadczony sprzedawca, który potrafi doradzić najlepszą matę w zależności od stylu uprawianej jogi, preferencji klienta i jego oczekiwań. 

                          

 

  Przyznam, że niejednokrotnie zastanawiałem się, w jaki sposób przybliżyć wiedzę na temat mat do jogi, aby ułatwić klientom przedarcie się przez ten gąszcz ofert na rynku. Teoretycznie w sieci można znaleźć całkiem sporo opinii na temat mat do jogi. Jednakże, moim zdaniem, nie są one w pełni miarodajne i często bardzo subiektywne.

  Na przestrzeni wielu lat sprzedałem kilka tysięcy mat, odwiedziłem wielu producentów na całym świecie. Zwiedzałem fabryki i rozmawiałem z wytwórcami, poznając zarazem specyfikę produktu, jakim jest mata do jogi. Jednocześnie sam praktykuję jogę od ponad 10 lat,  więc przez ten czas miałem okazję korzystać  z różnych modeli mat. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mam jakąś wiedzę na temat tego produktu, jakim jest mata do jogi i dobrze wiem, które maty są naprawdę dobre, a za które po prostu szkoda przepłacać. Mógłbym zatem stworzyć  swój ranking najlepszych mat, ale on też byłby bardzo subiektywny, a więc niewystarczająco wiarygodny

  Z kolei udostępnienie konkretnych mat przyjaciołom, nauczycielom jogi w całej Polsce i poproszenie ich o wydanie opinii też nie pozwoliłoby na uzyskanie miarodajnych wyników. Dlaczego? Nauczyciele to osoby z wieloletnią praktyką i ciało zazwyczaj mają już  odpowiednio elastyczne i mówiąc kolokwialnie „poukładane”. Podczas praktyki jogi ich ręce pozostają suche i właściwie nie odczuwają żadnego dyskomfortu związanego ze ślizganiem się na macie. Nie pojawia się też ból w stawach podczas oparć czy wygięć. Nie mają również problemu z równowagą. To są właśnie największe bolączki, z jakimi muszą się zmierzyć początkujący Jogini i te trudności powinna w dużym stopniu ograniczyć mata do jogi.

                                 

                             

  Zastanawiałem się, jaki ranking byłby, w takim razie, najbardziej miarodajny? Odpowiedź okazała się banalnie prosta. Pewnego razu, w czasie codziennej medytacji, przyszła mi do głowy myśl, aby po prostu dać maty do oceny ludziom praktykującym jogę.

  Tak też zrobiłem. Wybrałem ponad 10 mat do jogi, tych najbardziej popularnych i najczęściej kupowanych w ciągu ostatnich kilku lat. Skontaktowałam się z zaprzyjaźnionymi szkołami jogi i postanowiliśmy razem przeprowadzić takie testy. Osoby, które uczęszczały na zajęcia spróbowały swoich sił na udostępnionych przeze mnie matach. Należy zaznaczyć, że w jednym ośrodku jogi takie testy trwają około dwóch tygodni. Wybrane osoby dobrano tak, aby różniły się pod wieloma względami: wiekiem, płcią, stażem uprawiania jogi, preferowanym stylem jogi czy stanem zdrowia. Przekrój musiał być na tyle duży, żeby wyniki testów naprawdę okazały się jak najbardziej obiektywne i miarodajne. 

W trakcie zajęć każdy wypełniał ankietę, dając punkty poszczególnym matom. Jogini oceniali maty pod kątem:

 • Przyczepności – to aspekt, na który najbardziej zwracamy uwagę podczas wyboru maty.
 • Komfortu użytkowania –  tutaj ważny jest ciężar maty, szczególnie przy jej transportowaniu, ale również dobra izolacja od podłoża i wygoda podczas zajęć jogi.
 • Estetyki maty – często kierujemy się właśnie wyglądem maty, jej fakturą, kolorem, kształtem a nawet zapachem. Szczególnie dla osób początkujących ma to wielkie znacznie.
 • Stosunku jakości do ceny – to także niezwykle ważny element podczas wyboru maty i dlatego użytkownicy znali wartość danej maty.

 

Oto maty, jakie testowaliśmy:

 • Lotus - 0,6x60x185 cm,TPE
 • Manduka eko lite - 0,3x60x185 cm, kauczuk
 • Element - 0,4x66x185 cm, kauczuk + PVC
 • Ekopro  -  0,4x60x185 cm, kauczuk
 • Extra -  0,4x60x180 cm,  PVC
 • Rishikesch (surja extar) - 0,4x60x180, PVC
 • Meteor - 0,5x60x180, PVC
 • Diamond  - 0,6x60x180, kauczuk
 • Kurma – 0,6x66x180, PVC
 • Safran – 0,4x60x180, PVC
 • Kurma Lite – 0,4x66x180, PVC
 • Ganges – 0,6x60x185, PVC

Poniżej przedstawiamy wyniki testów z krótkim komentarzem.

 

  Na samym początku spójrzmy jak ocenili Jogini komfort mat do jogi. Pod tym kontem najbardziej przypadły do gustu maty grubsze i miękkie. Dlatego na czele znalazły się Eko pro kauczukowa , jej grubsza wersja Diamond i mata Lotus. Tą ostatnią często polecam Joginką, które mają problemy ze stawami i nie lubią ciężkich mat. Maty kauczukowe, do których należą pierwsze dwie są zdecydowanie cięższe. 

              

 

                

 

   Kolejnym kryterium, na które zwracano uwagę to estetyka mat. Często właśnie oceniając wygląd zewnętrzny decydujemy się na zakup maty. Świetnie to widać na pierwszych zajęciach podczas testów mat. Na początku wybierane są maty wyróżniające się wyglądem. Dlatego tutaj pierwsze miejsce zdobyły LotusEko pro oraz Ganges. 

              

  

  Wreszcie najważniejszy chyba element mat do jogi - antypoślizg. Pod tym względem maty kauczukowe nie mają sobie równych i deklasują maty wykonane z innych materiałów. Ich parametry testujący Jogini ocenili bardzo podobnie. Najlepsze pod tym względem uznane zostały: Diamond , MandukaEko pro oraz Element. Później za nimi pojawiają się Lotus , i Kurma.

 

         

 

       

         

  Poprosiliśmy też osoby testujące maty, aby wyraziły swoją opinię o stosunku jakości do ceny, czyli czy dana mata do jogi warta jest swojej ceny. Najwyżej Jogini i Joginki ocenili matę kauczukową eko pro a zaraz za nią uznanie zyskała mata Lotus. Interesująca jest też wysoka nota maty Extra, która  jest jedną z najdłużej produkowanych mat do jogi.

 

 

          

 

 

       

 Na sam koniec zapytaliśmy osoby ćwiczące jaką matę zdecydowałyby się kupić - teraz po testach mat. Po praktykowaniu jogi na wielu matach, wiedząc już jak wielka jest różnica w wykonaniu asany na poszczególnych matach Jogini i Joginki wybrały najfajniejszą ich zdaniem. Decyzja  była zupełnym zaskoczeniem. Okazało się, że większość zdecydował się na matę z "górnej półki". Najchętniej kupiono by maty kauczukowe. To zresztą znajduje odzwierciedlenie w zakupach w naszym sklepie po testach mat.

 

          

 

   Cieszę się również, że mogłem uświadomić ludziom, jaka jest różnica w praktyce jogi pomiędzy matą  za 60-80 zł a taką za ponad 200 zł.

  Uznałem, że pomysł jest na tyle cenny, że warto kontynuować testy tych mat. Niektóre szkoły jogi organizują je już trzeci raz i na pewno za jakiś czas ponownie poproszą o maty, aby wspólnie podzielić się wiedzą o matach do jogi.

  Jeśli Ty jesteś zainteresowany przeprowadzeniem takich testów w swojej szkole jogi, to skontaktuj się  z nami - sklep@jogastyl.pl lub 790 261 466 .

 

 

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl