Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Ashtanga joga - dlaczego warto praktykować jogę dynamiczną?
Ashtanga joga - dlaczego warto praktykować jogę dynamiczną?

Dynamicznie, ale nie w pośpiechu

To ważne, żeby sobie uświadomić, że dynamiczne wykonywanie asan nie oznacza pośpiechu. Niezbędna jest, jak w hatha jodze, duża uważność i dokładność. Dlatego warto wcześniej dobrze opanować podstawowe pozycje. Dzięki temu łatwiej utrzymać odpowiedni poziom płynności ruchów, pełną kontrolę na ciałem, a zarazem skoncentrować się na oddechu, który też jest niezwykle istotny. W zasadzie ruch powinien podążać bezpośrednio za oddechem. Dzięki temu całe ciało pracuje w całkowitej harmonii oraz w zgodzie z indywidualnym tempem praktyki.

Joga dynamiczna niewątpliwie jest bardziej wymagająca pod względem kondycyjnym. Jednak jej wpływ na sylwetkę okazuje się zbawienny. Czasami o tym się zapomina, ale przecież systematyczne ćwiczenia działają wyszczuplająco. Więcej na temat możesz przeczytać w artykule Czy joga odchudza, czyli droga do idealnej sylwetki.

W przypadku jogi dynamicznej jeszcze bardziej można podkręcić metabolizm, więc to idealny pomysł zarówno na poprawę kondycji fizycznej, jak i gubienie zbędnych kilogramów.

Ashtanga – jej źródła

Tradycja tej odmiany jogi dynamicznej ściśle wiąże się z dwoma osobami i… jednym manuskryptem. Pierwszą z nich jest mistrz Tirumalai Krishnamacharya, który w latach 30. ubiegłego wieku odkrył stary manuskrypt (mający podobno 5 tys. lat) zapisany na pęku liści palmowych, zawierający system nauczania, który obecnie jest nazwany ashtanga jogą. To właśnie na jego podstawie można było zrekonstruować cały system. W gronie jego uczniów znajdował się K. Pattabhi Jois, który nie tylko kontynuował praktykę, ale jeszcze ją spopularyzował. Początkowo w indyjskim mieście Mysore, a od połowy lat 70. ubiegłego wieku także w świecie Zachodu.

kobieta w pozycji ashtanga joga

Ashtanga joga uelastycznia ciało

Obecne w wielu miejscach znajdują się szkoły nauczania ashtanga jogi, w których do wyboru są dwa rodzaje praktyk. Pierwsza z nich prowadzona przez nauczyciela, a druga to tak zwana metoda w stylu Mysore – każdy ćwiczy we własnym tempie, a rola nauczyciela sprowadza się do korygowania błędów w wykonywanych asanach. Warto też podkreślić, że ze względu na powtarzalność asan ashtanga joga idealnie nadaje się nie tylko do praktyki w szkołach jogi, ale równie dobrze można ją ćwiczyć samodzielnie w domu.

Charakterystyka jogi dynamicznej

Wyróżnikiem ashtanga jogi są dynamiczne i płynne sekwencje pozycji pogrupowanych w określonej i stałej kolejności. W sumie cała praktyka składa się z sześciu niezmiennych układów, które zostały uszeregowane według skali trudności, a więc od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Kluczowa okazuje się pełna synchronizacja ruchów z oddechem, czyli vinyasa. Dzięki temu udaje się utrzymać płynność ruchu, a zarazem wytwarzać dużo ciepła. Tak rozgrzane ciało umożliwia oczyszczać skórę oraz organy wewnętrzne z toksyn.

Na praktykę ashtangi składają się 3 ważne elementy.

  • Oddech ujjayi zwany też oddechem zwycięzcy, z charakterystycznym dźwiękiem wydawanym zarówno podczas wdechu, jak i wydechu – to pomaga całkowicie skoncentrować się na praktyce.
  • Bandhy, czyli energetyczne zamknięcia powstające w wyniku świadomego ułożenia i napięcia określonych partii mięśniowych. Dzięki temu łatwiej o stabilność pozycji. Osoby początkujące potrzebują tutaj pomocy nauczyciela, który podpowie, które grupy mięśni należy napinać w danym momencie i w jaki sposób.
  • Drishti, a więc punkty koncentracji wzroku, co pomaga w lepszym skupieniu na praktyce.

kobieta ćwiczy na skałach nad morzem w ashtanga jodze

Joga dynamiczna usprawnia całe ciało

Korzyści, jakie daje regularne wykonywanie ashtanga jogi

Joga dynamiczna jest dość specyficznym rodzajem aktywności fizycznej. W zasadzie to więcej niż sam ruch, ponieważ – jak już wcześniej wspomniano – ogromną rolę odgrywa oddech. Właśnie dzięki temu podczas praktyki dobrze dotlenia się organizm, a jednocześnie te asany wpływają korzystnie na pracę serca. Mimo że ruchy są płynne, to jednak poszczególne pozycje należy wykonywać bez pośpiechu. Nie ma tutaj też miejsca na myślenie o tym, co ugotować na obiad czy o pracy. Trzeba się maksymalnie skoncentrować na praktyce, a to przecież cudowny trening dla umysłu i nauka skupienia na tym, co najważniejsze.

Ashtanga joga to dobry sposób na poprawę sylwetki. Poprawia się elastyczność ciała, ponieważ poszczególne asany uwalniają ciało od napięć, sztywności, a nawet dolegliwości bólowych. Jednocześnie wzmacnia się wytrzymałość i poprawia kondycja. Osoby systematycznie praktykujące jogę dynamiczną czują się silniejsze nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Sprawniej pracuje też układ nerwowy, ponieważ wraz ze zniwelowaniem napięć zmniejsza się poczucie stresu. Mocniejszy jest nawet układ odpornościowy.

Właśnie dlatego warto praktykować jogę dynamiczną na co dzień, mimo że początki bywają trudne. Po jakimś czasie z pewnością zauważy się efekty.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl