Bądź jak Gwyneth Paltrow, Sting albo… Robert Lewandowski (sic!)
Joga jest modna? Niewątpliwie. Wielu znanych ludzi chwali się, że korzysta z dobrodziejstw asan. Sting podkreśla walory relaksacyjne jogi, korzyści dla psychiki i rozwoju duchowego. Jednocześnie mówi, że dzięki codziennej porannej praktyce ma w sobie zdecydowanie więcej energii. Gwyneth Paltrow nie tylko chętnie wykonuje poszczególne asany, ale także zajmuje się aktywnie popularyzacją jogi.
A niewątpliwie największym zaskoczeniem może być informacja, że i Robert Lewandowski nie oparł się jodze. Już kilka lat temu na swoim koncie instagramowym zaprezentował się w pozycji wojownika. I podpisał swoje zdjęcie „joga – równowaga i relaks”. Odpowiednie wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni niewątpliwie jest dobrym pomysłem dla piłkarza. A przecież zarazem dzięki asanom może też wyciszyć swój umysł, pozbyć się stresu i zadbać o prawidłowy oddech. Widać to nawet, jak przygotowuje się do wykonywania rzutów karnych – zawsze koncentruje się poprzez głębokie wdechy i wydechy.
Tak, może te powyższe przykłady przekonają Cię, dlaczego joga jest dobrym pomysłem. I to bez względu na to, czy prowadzisz jeszcze jakieś inne aktywności sportowe. Zresztą o tym, jak bardzo joga ma pozytywny wpływ np. na organizm biegacza możesz przeczytać w artykule – Biegasz? Zacznij ćwiczyć jogę!
„Joga to praktyka wyciszania umysłu. ” Patanjali
„Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp je słowem wyzwanie. ”
Tak kiedyś napisał Albert Camus. I dodał jeszcze – „Twoje życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące. ” Cytat w sumie nie jest przypadkowy. Często się zdarza, że ktoś myśląc o jodze, widzi przede wszystkim problemy. A to ciało kiepsko rozciągnięte, a to obawy, że się nie uda dobrze wykonać jakiejś pozycji, a to magiczny brak czasu na praktykę. Jednak de facto to wszystko wymówki.
Dlaczego zatem joga?
Bo mogą ją praktykować niemal wszyscy. Nawet ci, dla których to dość duże wyzwanie z powodu sztywności mięśni i ścięgien. Ale też tacy, którzy nie przepadają za zbyt intensywnym wysiłkiem okupionym brakiem oddechu i lejącym się strumieniami potem. Dynamikę ćwiczeń naprawdę łatwo dopasować do poziomu sprawności fizycznej. A jeżeli ktoś jednak lubi się zmęczyć, to też znajdzie w jodze coś dla siebie.
Osoba młoda czy drugiej lub trzeciej młodości? Nieważne. W końcu królowa belgijska Elżbieta nauczyła się stawać na głowie po osiemdziesiątce!
Masz daleko do szkoły lub nauczyciela jogi? Niemożliwe, przecież nie musisz ruszać się nawet z domu. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednie do Twojego poziomu zaawansowania zajęcia online lub skorzystasz z gotowych lekcji prezentowanych np. na YouTube.
No i kolejna bardzo ważna kwestia – nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Jedynie dobrej jakości mata do jogi okazuje się niezastąpiona. Oczywiście także wygodny strój, który nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu skomplikowanych nieraz pozycji. Nie może zatem ani uciskać, ani też plątać się między nogami.
Nie pytaj już więcej, dlaczego joga, tylko…
Spójrz, co możesz zyskać dzięki systematycznej praktyce. Ten wielowiekowy system ćwiczeń pozwala pięknie modelować ciało, a jednocześnie zadbać o umysł. Wystarczy poświecić co najmniej kilkanaście minut dziennie na jogę, aby dość szybko zauważyć efekty. Na pewno poprawi się przemiana materii, a dzięki temu łatwiej utrzymać prawidłową wagę ciała. Unormuje się też gospodarka hormonalna i ciśnienie krwi, a ponadto poprawi wydolność serca i płuc.
Mało? To nie wszystko. Osoby praktykujące jogę mają większą elastyczność mięśni, a układ kostno-mięśniowy staje się mocniejszy. Joga to świetny sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przede wszystkim dotyczy to bólu kręgosłupa, głowy i stawów.
Joga nie zabiera czasu, lecz daje czas” Ganga White
A największą zaletą jogi jest bodaj jej holistyczna opieka nad organizmem człowieka. Podczas wykonywania asan kluczowy okazuje się prawidłowy oddech. Właśnie ruch w połączeniu ze świadomym oddychaniem tak korzystnie wpływa na ciało zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Prowadzi do redukcji napięć, a tym samym stres odpuszcza. To ważne, bo przecież właśnie stres jest uważany za głównego winowajcę poważnych problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Im mniej stresu, tym więcej zdrowia i dobrego samopoczucia.
Prawidłowy oddech pobudza ciało do aktywności, ale przede wszystkim dostarcza tlen do krwi. Dzięki temu usprawnia pracę mózgu oraz uspokaja wewnętrznie. Spokojny i głęboki wdech, a potem wydech zapewniają zatem spokój – rozluźniają i odstresowują.
Teraz to chyba już nie masz żadnych wątpliwości, dlaczego joga jest dobrym pomysłem. A jeżeli obawiasz się rozpocząć praktykę samodzielnie, to zawsze możesz skorzystać z pomocy nauczyciela jogi. Zawsze też możesz skonsultować się z fizjoterapeutą czy rehabilitantem (np. w przypadku dolegliwości z kręgosłupem bądź zapaleniem stawów). Jednak pamiętaj, że regularnie praktykowana joga daje naprawdę wspaniałe efekty.