Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog chmura tagów
Biegasz? Zacznij ćwiczyć jogę!
Biegasz? Zacznij ćwiczyć jogę!

Główną sferą zainteresowania przeciętnego biegacza jest codzienna praca nad wydolnością tlenową i wytrzymałością, natomiast kwestie gibkości traktowane są najczęściej trochę po macoszemu. Owszem, pamięta się o jakimś rozciągnięciu po wysiłku, jednak rzadko wykonuje się to dokładnie i na tyle długo, aby mięśnie efektywnie rozciągnąć. Skutki są opłakane, ponieważ przykurcze stale się pogłębiają i z czasem powodują znaczne ograniczenia zakresu ruchu oraz zaburzają naturalną równowagę sylwetki. Zauważalna jest słabsza praca stawów, a efektem problemy z sięgnięciem palcami ziemi na wyprostowanych nogach. W takiej sytuacji joga staje się po prostu wybawieniem, gdyż koncentruje się na osiąganiu stanu równowagi fizycznej, jak i psychicznej. Jej niewątpliwą zaletą są ćwiczenia na wszystkie mięśnie, a nie tylko wybrane partie. Joga kształtuje ogólną fizyczność i wzmacnia układ kostno-stawowy oraz mięśniowy. Joga buduje siłę, ale przede wszystkim elastyczność i pomaga w zachowaniu równowagi. Nie można także pomijać kwestii związanych z oddechem i tutaj również widać pozytywny wpływ jogi, ponieważ ćwiczenia znacznie zwiększają wydolność oddechową. Naprawdę warto zacząć ćwiczyć jogę, a na pewno szybko odczuje się jej pozytywny wpływ na organizm.

ćwiczenia na podłodze

  1. Joga uczy wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez ciało

    Wielu początkujących biegaczy pragnie osiągnąć natychmiastowe efekty, a taka droga na skróty zawsze kończy się smutno. Pojawiający się ból oznacza uszkodzenie jakiejś tkanki, ewentualnie jest informacją o tym, że do tego uszkodzenia naprawdę blisko. W praktyce jogi nigdy nie bagatelizuje się tego typu sygnałów, które oznaczają, iż nasze ciało nie jest jeszcze w pełni gotowe na określoną pozycję. Z kolei bardzo wiele osób biegających zaciska zęby i stara się ten ból rozbiegać, a tym samym ryzykuje pogłębienie się urazu. Zasada przekraczania granic ma słuszność jedynie w przypadku całkowitej pewności, że nasz organizm bez problemu da sobie z tym radę, bez ryzyka kontuzji. Joga uczy takiego wsłuchiwania się w sygnały wysyłane przez ciało i świadomego przygotowywania się do wysiłku. Efekty na pewno nadejdą, ale nic nie dzieje się natychmiast. Trzeba stopniowo i bezpiecznie zwiększać intensywność wysiłku, z pełnym szacunkiem do własnego organizmu.
  2. Joga uczy efektywnego biegania

    Podczas biegania pracują tylko niektóre partie mięśniowe, więc często dochodzi do różnego rodzaju przeciążeń. Jedocześnie inne mięśnie są mocno zaniedbywane. Kiedy zaczynamy ćwiczyć jogę, to dbamy o całość ciała, ponieważ praktyka jogi opiera się na pracy wszystkich mięśni głębokich. Co ważne, siła napędowa naszych nóg wydobywa się z miednicy i obręczy lędźwiowej, a większość pozycji jogi ma na celu uruchomienie prawidłowej stabilizacji kręgosłupa i miednicy. Wzmocnione mięśnie pleców, kręgosłupa, szyi umożliwiają utrzymywać właściwą pozycję i sprzyjają odpowiedniej technice biegania. Skutek? Spada ryzyko kontuzji wynikających z niewłaściwej postawy w czasie biegu. Mięśnie to jedno, ale nie można także zapominać o stawach i więzadłach. Bieganie powoduje ogromne przeciążenie dla całego aparatu ruchowego. Natomiast wiele asan przyczynia się do wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni łydek, ud i stóp, a jak wiadomo, to właśnie kolana i stawy skokowe wymagają szczególnej troski i uwagi z perspektywy biegacza. W każdym razie joga uczy, jak efektywnie rozluźniać mięśnie, wzmacnia je, a także stawy i więzadła oraz pozwala na szybką regenerację po każdym wyczerpującym treningu.
  3. Joga uczy właściwego oddychania

    Oddech odgrywa szczególną rolę zarówno w bieganiu, jak i w jodze. Z tym, że większość osób biegających nie zwraca jakoś uwagi na prawidłowość oddechu, a jedynie stara się, aby nie dostać zadyszki. To zdecydowanie za mało. W pełni świadome oddychanie zdecydowanie ma pozytywny wpływ na skuteczność wysiłku fizycznego, ponieważ stanowi klucz do pełnej symbiozy ciała i umysłu. Joga od samego początku kładzie nacisk na wypracowanie umiejętności synchronizacji ruchów z każdym wdechem i wydechem. Kiedy uda się przejąć kontrolę nad swoim oddechem, to nie tylko w pełni dotleni się każdą najmniejszą komórkę organizmu i zapewni swego rodzaju masaż wszystkim narządom wewnętrznym ciała, ale w głównej mierze doprowadzi się do zwiększenia wydajności organizmu, co dla biegacza jest z pewnością wyjątkowo ważne.
  4. Joga uczy koncentracji i spokoju
  5. Można się zastanawiać, jakie to ma znaczenie z punktu widzenia biegacza, ale skoncentrowany i uspokojony umysł pomaga w treningu biegowym. Po prostu więcej widzimy, słyszymy i czujemy. Przede wszystkim potrafimy wsłuchać się w swoje ciało i tym samym zwrócić uwagę na sygnały, jakie wcześniej trudno byłoby dostrzec. Bieganie staje się bardziej świadome.

Warto zacząć ćwiczyć jogę, jeżeli zależy nam efektywnym i bezpiecznym bieganiu. Niweluje ona napięcia mięśniowe, uelastycznia ścięgna i ruch staje się płynny. Dzieje się tak również z powodu prawidłowej postawy ciała oraz optymalnej techniki oddychania, co przekłada się na ergonomię biegu. Jeżeli nie wiemy, jakie ćwiczenia byłyby najbardziej optymalne, to można zerknąć na poradnik https://www.youtube.com/watch?v=_TSTpI7n9VE będący swoistym przewodnikiem po asanach pomagających w rozciąganiu, regeneracji mięśni i stawów oraz nauczeniu się właściwego oddechu. Joga i jogging to naprawdę idealne połączenie.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl