Odchudzanie najczęściej kojarzy się z dość restrykcyjną dietą oraz litrami potu wylanymi na ciężkich treningach. Taka wizja na pewno nie sprzyja odpowiedniej motywacji i dlatego wiele osób ma poważne kłopoty z przestrzeganiem przepisów i zaleceń konkretnej diety, a także zmobilizowaniem się do kolejnych ćwiczeń, po których trudno ruszyć ręką i nogą, a bolące mięśnie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Drastyczne metody odchudzania niekoniecznie przyniosą skutek długofalowy, a przecież właśnie o taki chodzi. Warto pamiętać, że rygorystyczne diety często wyniszczają organizm, a po ich zakończeniu zazwyczaj występuje efekt jo-jo. Gwałtowne zmiany nawyków żywieniowych są po prostu zbyt dużym wstrząsem dla organizmu. Metabolizm raz zwalnia, raz przyspiesza. Dieta bądź odchudzanie poprzez duży wysiłek fizyczny wymagają też niezwykle silnej motywacji, co również stwarza poważne problemy.
Organizm człowieka potrzebuje harmonii, życia w pewnym określonym i stałym rytmie, a ekstremalne formy odchudzania na pewno temu nie sprzyjają. Stąd pomysł na jogę, ale czy to rzeczywiście dobry kierunek? Czy joga odchudza skutecznie i nie grozi nam efekt jo-jo?
Joga prostą drogą do idealnej sylwetki
Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę z tego, że w procesie odchudzania nie powinno chodzić o samo zrzucenie kilku kilogramów. Zresztą bywa to trochę mylące, ponieważ szybka utrata wagi zazwyczaj oznacza zmniejszenie ilości wody w naszym organizmie, a nie redukcję tkanki tłuszczowej. Stąd problemy z utrzymaniem wagi wielu ludzi kończących dietę. Z kolei ćwiczenia aerobowe niekiedy powodują gwałtowne napady głodu, a ponadto dla niektórych są zbyt intensywne i wymagają naprawdę dobrej kondycji.
Praktykowanie jogi nie wymaga tak wielkiego wysiłku fizycznego, jak trening aerobowy. Wręcz przeciwnie, istotą jest utrzymanie normalnego oddechu i tętna. Nawet odmiany jogi dynamicznej mają bardziej charakter wytrzymałościowo-siłowy. Teoretycznie wydaje się, że nie ma szans na to, aby spalić dużo kalorii i tłuszczu. No właśnie, teoretycznie. Praktyka pokazuje, że asany pomagają odblokować określone obszary w organizmie, które wcześniej pokrywała niepotrzebna tkanka tłuszczowa. Pamiętajmy, że w wyniku systematycznych ćwiczeń nasze mięśnie wydłużają się, co wpływa na przyspieszenie procesu odchudzania. Pozycje jogi powodują specyficzną pracę mięśni polegającą na oddalaniu się ich przyczepów od siebie podczas skurczu, czyli pracy. Właśnie w ten sposób dochodzi do zjawiska wydłużenia mięśni i zwiększenia ich siły. Co ciekawe, w przeciwieństwie do tego, co osiąga się na siłowni, a więc jednoczesnego zwiększenia siły i masy mięśniowej, to joga nie pompuje naszych mięśni. W konsekwencji nasza sylwetka prezentuje się naturalnie, natomiast zostaje pięknie wyrzeźbiona. Jak widać, joga odchudza, a w zasadzie sprawia, iż nasze ciało smukleje, wzmacnia się, a cała sylwetka jest perfekcyjnie wymodelowana. Niektóre pozycje szczególnie sprzyjają temu procesowi, więc można skorzystać ze specjalnie skomponowanego zestawu ćwiczeń jogi pomagających w uzyskaniu wymarzonej sylwetki https://www.youtube.com/watch?v=Qh6tQp_lF90.
Joga przyspiesza metabolizm
Systematyczne praktykowanie jogi powoduje konieczność regeneracji organizmu na odbudowę mięśni i ścięgien po wysiłku. To sprawia, iż metabolizm przyspiesza i utrzymuje się na takim podwyższonym poziomie. Mamy większe zapotrzebowanie na kalorie i kiedy nie ulegamy zachciankom kulinarnym, to automatycznie organizm zaczyna zużywać wszelkie zapasy, sięgając po zbędną tkankę tłuszczową. Efekty widoczne są szczególnie na brzuchu i pośladkach, a więc miejscach wyjątkowo narażonych na odkładanie się tłuszczu.
Joga na odchudzanie jako swoista filozofia
W zasadzie praktykowanie jogi skupia się przywróceniu równowagi fizycznej i psychicznej, więc nie jest systemem ćwiczeń przeznaczonym do przyspieszenia spalania kalorii, jak to ma miejsce w przypadku większości form aktywności w ramach fitnessu. Odchudzanie nie powinno stanowić podstawowego celu rozpoczęcia przygody z jogą. Jednakowoż, wszyscy wykonujący systematycznie asany mogą pochwalić się szczupłą i pięknie wyrzeźbioną sylwetką. Można wręcz powiedzieć, że jest to fantastyczny efekt uboczny i to bez większych wyrzeczeń. Jak to możliwe?
Joga jest swoistą filozofią odchudzania kładącą nacisk na to, co jemy albo mówiąc inaczej – joga prowadzi wprost do zupełnie odmiennego spojrzenia na własne ciało i wszelkie potrzeby żywieniowe. Trochę trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby po godzinnej sesji ćwiczeń jogi można było udać się do restauracji McDonald's na hamburgera z frytkami i colą bądź zjeść w domu ociekający tłuszczem obfity posiłek. Praktykowanie jogi uświadamia nam, jak ważną rolę w utrzymaniu zdrowia ma to, co wkładamy sobie na talerz. I nie chodzi tutaj o żadne konkretne cudowne diety, ale zrozumienie, iż objadanie się albo spożywanie niezbyt korzystnych dla zdrowia produktów da o sobie znać nie tylko poprzez kłopoty z wagą, ale także ze zdrowiem. Joga uczy nas jedzenia świadomego, a nie tego, co popadnie.
Joga redukuje stres i wzmacnia motywację
Organizm człowieka stanowi pewną jedność fizyczną i psychiczną, co ma duże znaczenie w procesie odchudzania. Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą fakt, iż zdenerwowanie i stres powoduje napady głodu. Wiele osób nie potrafi zapanować nad swoimi negatywnymi emocjami, które nieporadnie próbuje zagłuszać jedzeniem. Takie zajadanie stresu zawsze kończy się dodatkowymi kilogramami i gorszym samopoczuciem. W takiej sytuacji odchudzanie nie jest łatwe, gdyż przyczyny nadwagi tkwią w głowie. Żadne najlepsze plany treningowe i ułożone diety nie dadzą spodziewanych efektów, dopóki nie znajdzie się w sobie równowagi między ciałem a umysłem oraz spokoju. W tym właśnie pomaga joga. Skutecznie redukuje stres, pomaga odzyskać wewnętrzną harmonię. Systematyczne ćwiczenia wyrabiają też odpowiednią motywację do działania i wzrasta siła życiowa. Innymi słowy – joga pozwala zapanować nad całym swoim organizmem, dzięki czemu nie ma problemu z rozróżnieniem prawdziwego głodu i zachcianki.
Joga odchudza i to jest fakt. Jednak droga do idealnej sylwetki poprzez praktykowanie jogi ma zupełnie inny charakter w stosunku do rozmaitych planów treningowych na siłowni lub klubie fitness czy też najbardziej wymyślnej diety.