Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Akcesoria do jogi – dlaczego są potrzebne?
Akcesoria do jogi – dlaczego są potrzebne?

Dlaczego wato stosować akcesoria do jogi?

 

Dzięki akcesoriom można naprawdę dużo zyskać. To niezwykle pomocne rekwizyty, które sprawiają, że korzyści z jogi będą zauważalne i odczuwalne w zasadzie dla każdego. Dotyczy to nie tylko osób początkujących, ale i bardziej zaawansowanych. Co więcej, akcesoria do jogi są wręcz niezbędne dla tych, którzy zaczynają praktykę po różnego rodzaju urazach bądź z jakimiś ograniczeniami fizycznymi. Nie zastanawiaj się więc, czy warto stosować akcesoria do jogi, ale w jaki sposób optymalnie z nich korzystać!

 

  • Fakt 1 – akcesoria ochronią Twoje zdrowie

Praktyka jogi będzie z pewnością bezpieczniejsza, kiedy nie doprowadzisz do przeciążenia stawów bądź kręgosłupa. Wbrew pozorom nie jest to trudne, szczególnie w przypadku osób początkujących. Osoby zbyt ambitnie podchodzące do ćwiczeń mają tendencję do ignorowania sygnałów bólowych wysyłanych przez ciało. Zapominają tym samym, że należy stopniowo wzmacniać swoje mięśnie, które mogą nie być gotowe do zbyt pogłębionej pozycji. Akcesoria pomogą nie przeciążać stawów, mięśni i kręgosłupa – w konsekwencji eliminujesz ryzyko urazów.

 

  • Fakt 2 – akcesoria do jogi pomagają skupić się na oddechu

Prawidłowe wykonywanie asan wymaga skupienia. Jednak trudno o nie, kiedy traci się bez przerwy równowagę albo krzywi się z bólu. Zastosowanie koca, paska do jogi bądź klocków do jogi na tyle ułatwia zadanie, że przestajesz mocować się ze swoim ciałem i jego ograniczeniami. W ten prosty sposób możesz odpowiednio skoncentrować na danej pozycji i zarazem kontrolować swój oddech – a to przecież równie istotny element praktyki, jak sama asana.

 

  • Fakt 3 – akcesoria angażują cały organizm

Zastosowanie akcesoriów pozwala odkryć i zrozumieć, w jaki sposób używać odpowiednio mięśni oraz wyczuć ich napięcia w celu wykonania wybranej pozycji. Dzięki temu wzrasta ogólna samoświadomość ciała, a to stanowi naprawdę duże ułatwienie w praktyce jogi.

 

 akcesoria do jogi

 

  • Fakt 4 – akcesoria umożliwiają wchodzenie w asany z prawidłowym ułożeniem ciała

To będzie wyjątkowo istotne dla osób początkujących, które zmagają się ze sporymi usztywnieniami w poszczególnych partiach ciała. Czasami nie ma żadnych szans na wykonanie danej pozycji bez pomocy koca czy paska. Prawda jest taka, że akcesoria do jogi są konieczne po to, aby wykonywać wszystkie ćwiczenia we właściwy sposób.

 

  • Fakt 5 – akcesoria pozwalają praktykować jogę po urazach

Osoby, które mają jakiekolwiek ograniczenia ruchowe związane np. ze stanami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub są po różnego typu urazach powinny zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu poszczególnych pozycji. Akcesoria w takiej sytuacji stanowią dodatkowe zabezpieczenie.

 

Jakie akcesoria do jogi warto mieć?

 

Podstawowym wyposażeniem każdego jogina oczywiście mata do jogi i bez niej trudno sobie wyobrazić w pełni bezpieczną, a także komfortową praktykę. Matę należy dopasować do indywidualnego zapotrzebowania. Na początku bywa z tym problem i zazwyczaj musi upłynąć trochę czasu, aby można było stwierdzić, co najbardziej pasuje. Przede wszystkim nie należy kierować się zdaniem innych osób. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta – każdy ma swoje wymagania wobec maty. Jednym pasują modele cienkie, inni chcą poczuć miękkość i preferują trochę grubsze maty. Zresztą kwestia grubości to nie wszystko. Ważne są również inne wymiary, jak długość i szerokość. Ponadto trzeba się zastanowić nad materiałem, z którego mata została wykonana. Jedno jest pewne – nie podejmuj decyzji pochopnie.

Konieczne wydaje się również zaopatrzenie w dopasowany pokrowiec na matę do jogi. To nie tylko kwestia wygodnego przechowywania maty, ale także zabezpieczenie przed przypadkowym zabrudzeniem i oczywiście zakurzeniem. Pokrowiec doskonale też sprawdza się, kiedy matę zechcesz zabrać ze sobą np. na wakacje albo po prostu na zajęcia jogi w studio. Co więcej, niektóre modele pokrowca mają nawet specjalne kieszonki bądź schowki na dodatkowe akcesoria, jak ręcznik, klocek bądź butelkę na wodę. Ważne, aby wybierać pokrowiec wykonany z wysokiej jakości materiału, aby nie rozerwał się po pierwszym praniu. No i oczywiście konieczne jest jego dopasowanie do rozmiaru maty.

 rower z przyczepioną matą do jogi

Kolejna przydatna rzecz to pasek do jogi, który doskonale pomaga wykonywać poprawnie konkretną asanę przy sporym usztywnieniu ciała. Przy wyborze paska należy zwrócić uwagę na jego długość – najlepszym rozwiązaniem będą paski z regulatorem umożliwiającym dopasowanie długości do indywidualnych wymagań. Istotny jest też materiał wykonania. Zobacz na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=yo7xilRpirc, jak możesz wykorzystać pasek przy konkretnym ćwiczeniu.

Co jeszcze może się przydać w praktyce jogi? Jakie akcesoria do jogi są konieczne? Na pewno klocki lub pianki do jogi, dzięki którym osoby początkujące mają dobre podparcie i łatwiej im przyjąć nawet te trudniejsze pozycje. Z kolei ci bardziej zaawansowani mogą ćwiczyć z większym komfortem i jeszcze bardziej pogłębić poszczególne pozycje. W tym przypadku może się zaś pojawić dylemat, czy wybrać model drewniany, korkowy czy też piankowy.

Bolstery, czyli wałki do jogi wypełnione gryką idealnie sprawdzą się natomiast podczas przyjmowania pozycji leżących bądź siedzących. Umożliwią przy tym właściwe ułożenie ciała oraz pomogą jak najbardziej zindywidualizować praktykę.

To nie wszystko, ponieważ przydatne czasami okazują się specjalne krzesła do jogi, dzięki którym można swobodnie wykonywać szeroką gamę wariantów poszczególnych asan. Z kolei koce do jogi przede wszystkim gwarantują komfort ćwiczeń i często są wykorzystywane przy nauce pozycji świecy, ale również w pozycjach siedzących oraz oczywiście podczas medytacji. Można wybierać spośród różnych rodzajów koców – w zależności od gustu oraz konkretnych potrzeb. Koce są dostępne w rozmaitych wymiarach i kolorach. Ich cechą charakterystyczną będzie odpowiednia sztywność.

A jeżeli lubisz sobie pomedytować, to zdecyduj się też na poduszki do medytacji oraz poduszeczki na oczy.

 

A może zestaw do jogi?

 

Trudno niekiedy wybrać, prawda? W takiej sytuacji najlepiej zakupić tak zwany zestaw do jogi, który zawiera kilka podstawowych elementów przydatnych do praktyki jogi. Głównie będzie to mata do jogi, a zarazem klocek do jogi, pasek oraz bolster. Czasami w takim zestawie pojawia się jeszcze poduszka do medytacji oraz koc. To naprawdę idealna opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jogą i nie wiedzą, jakie akcesoria mogą się przydać. Taki gotowy zestaw eliminuje konieczność dokonania wyboru, a ponadto jest bardzo opłacalny.

Akcesoria do jogi znajdujące się w zestawie pomogą prawidłowo oraz wygodnie wykonywać poszczególne asany. Z kolei dodatkowe elementy, jak krzesła do jogi, umożliwią wprowadzenie bardziej urozmaiconych wariantów pozycji. Natomiast dzięki pokrowcom na matę można łatwo zadbać o czystość maty oraz jej bezpieczne przenoszenie.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl