Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Dlaczego joga jest dobra dla seniorów?
Dlaczego joga jest dobra dla seniorów?

Ciało słabe? Trzeba je wzmocnić!

Wielu osobom się wydaje, że w wieku emerytalnym (a nawet trochę wcześniej) lepiej unikać aktywności fizycznej ze względu na ryzyko kontuzji. Jednak warto sobie uzmysłowić, że to właśnie brak ruchu osłabia ciało, a nie odwrotnie. Im mniej człowiek się rusza, tym słabsze są mięśnie. Stąd zatem problemy ze stabilizacją, bóle pleców czy kolan. Jednocześnie spada nastrój, i dlatego tak wielu seniorom trudno po prostu cieszyć się życiem. Nie ma przypadku w tym, że uśmiech gości na twarzy u tych, którzy więcej i częściej się ruszają.

Oczywiście zestaw ćwiczeń należy dopasować do wieku, a w zasadzie do poziomu elastyczności i kondycji danej osoby, ale przecież to dotyczy nie tylko seniorów. W żadnej sytuacji nie można porywać się z motyką na słońce – zbyt intensywna lub źle dobrana aktywność fizyczna może narobić więcej szkód niż dać zysków.

Joga to bezpieczna aktywność dla osób starszych

Można się zastanawiać, dlaczego joga jest dobra dla seniorów. Przede wszystkim to możliwość uzyskania naprawdę doskonałych efektów bez wyczerpującego treningu. Wiadomo, że wiele osób po 60. roku życia nie ma już tak dobrej kondycji i siły mięśni, aby uczestniczyć w zajęciach na siłowni. Zresztą siłownia stwarza większe ryzyko pojawienia się kontuzji. Podobnie jest z bieganiem – jeżeli ktoś wcześniej nie biegał, to niezbyt rozsądne wydaje się rozpoczęcie tego typu aktywności w starszym wieku.

Natomiast joga jest bezpieczna. Łatwo daje się dopasować intensywność i poziom skomplikowania asan do realnych możliwości danej osoby, tak aby nie dopuścić do przeciążeń i bolesnych kontuzji. Co więcej, można też skorzystać ze specjalnych akcesoriów, które pomagają prawidłowo wykonywać pozycje, nawet gdy istnieją problemy związane z usztywnieniem ciała. To mogą być specjalne klocki i paniki, ale także paski do jogi.

starszy mężczyzna z Indii

Starsi ludzie w Indiach często są niezwykle sprawni i cieszą się życiem!

Joga dla seniorów - idealna aktywność

Joga nadaje się nie tylko dla tych, który po przejściu na emeryturę chcą zadbać o utrzymanie formy. To również świetny rodzaj aktywności dla seniorów unikających do tej pory ruchu. Istnieje wiele asan, z którymi w zasadzie każdy sobie poradzi. Po jakimś czasie praktyki z pewnością uda się dołożyć wiele innych, bardziej wymagających. Ciało potrafi zaskakiwać swoimi możliwościami. Często to, co na początku wręcz przeraża, z czasem okazuje się do wykonania. A lista zalet jogi dla seniorów zdaje się nie mieć końca.

Joga - sposób na elastyczne ciało w każdym wieku

Warto pamiętać, że poszczególne stawy i mięśnie zaczynają sztywnieć, kiedy nie są na co dzień wykorzystywane. Dotyczy to zresztą nie tylko osób w wieku podeszłym. Nawet młodzi nie mają rozciągniętego ciała, jeżeli ich jedyną aktywnością pozostaje przejście z domu do samochodu lub do najbliższego sklepu. Dobrze przemyślany ruch skutecznie uelastycznia stawy, a przy okazji zwiększa ich mobilność. Wystarczy kilka tygodni regularnie wykonywanych ćwiczeń, aby zauważyć wyraźnie ulepszony zakres ruchu.

Mięśnie się wzmacniają, a dzięki temu stają się efektywną osłoną dla kości oraz narządów wewnętrznych. To wyjątkowo ważne dla seniorów. W razie jakiegoś upadku czy nawet silnego uderzenia nie grozi złamanie albo uraz. Przestają też dokuczać bóle w obszarze kręgosłupa.

Joga - lepsza mobilność ciała

Im człowiek starszy, tym więcej problemów z energicznym ruchem. Chodzi się wolniej, trudniej zmusić ciało np. do podbiegnięcia na przystanek. Szybciej też pojawia się zadyszka i zmęczenie. Jednak joga spowalnia te procesy starzenia się organizmu. Usprawnione, elastyczne stawy sprawiają, że nie tylko chodzenie staje się łatwiejsze, ale zwykłe wstanie z łóżka nie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Seniorzy praktykujący jogę nie mają charakterystycznego przygarbienia (pochylenia) sylwetki, ale przybierają w sposób naturalny prawidłową postawę ciała z uniesioną klatką piersiową i wyprostowanym kręgosłupem.

starszy mężczyzna praktykuje jogę w parku

"Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek- każdy człowiek może praktykować, z wyjątkiem leniwego. " - K. Pattabhi Jois

Joga - lek bez recepty na zdrowie dla osób w podeszłym wieku

Dlaczego jeszcze jego jest dobra dla seniorów? Lepsza mobilność i brak bólu mięśni czy sztywnych stawów - to wszystko sprawia, że powraca radość życia. Organizm staje się uwolniony od napięcia i stresu. Wzmocnienie pleców oraz otwarty przód ciała pogłębiają oddech. Dzięki temu lepiej się myśli, poprawia się też koncentracja. Częste zmiany położenia ciała względem grawitacji pomagają w krwiobiegu. W efekcie normalizuje się ciśnienie krwi, a serce pracuje zdecydowanie lepiej.

Co więcej, systematyczna praktyka jogi ma niezwykle pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Seniorzy ćwiczący jogę rzadziej zapadają na infekcje sezonowe, ponieważ ich organizm jest po prostu silniejszy. Wszystko to dowodzi, że joga jest rzeczywiście dobra dla seniorów, którzy dzięki niej mogą dłużej cieszyć się aktywnym życiem.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl