Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Joga, czyli jak się nie dać pokonać stresowi
Joga, czyli jak się nie dać pokonać stresowi

Joga skuteczna na stres?

Joga pozwala uzyskać wewnętrzną harmonię, więc jak najbardziej spełnia wszelkie kryteria stawiane przez naukowców w kwestii przeciwdziałania stresowi. W zasadzie nie tyle chodzi o sam stres, co o negatywne skutki zdrowotne przez niego wywoływane. A jest ich naprawdę sporo – i co ważne – problemy pojawiają się zarówno w sferze cielesnej, jak i psychicznej.

Pytanie tylko, czy stres zawsze działa szkodliwie, i od razu należy zaznaczyć, że niekoniecznie. To dość skomplikowany proces powodowany przez każde wyjątkowe wydarzenie. Wiele osób błędnie sądzi, że stresogenne są niemiłe sytuacje jak śmierć kogoś bliskiego, wypadek, rozwód czy utrata pracy. Nic z tych rzeczy. Nawet pozytywne wydarzenia mogą skutkować stresem. Wystarczy sobie przypomnieć (lub uświadomić) reakcje organizmu na ślub, zmianę miejsca zamieszkania albo narodziny pierwszego dziecka. W zasadzie wszystko, co mocno zaburza codzienny rytm dnia powoduje podniesienie poziomu adrenaliny, ale i wydzielanie hormonu stresu, czyli kortyzolu. Mało tego, stres może też wynikać z nieprzyjemnych sytuacji, które zdarzają się niemal codziennie. Tak się dzieje, kiedy ktoś nie czuje się dobrze w swoim środowisku pracowniczym albo w domu.

W efekcie pojawiają się określone objawy somatyczne i psychiczne. Cierpi natomiast cały organizm. Praktykowanie jogi przynosi ulgę, ponieważ asany niwelują wszelkie napięcia w człowieku. Właśnie te napięcia, które powodują symptomy stresu. Można dodatkowo wspomóc dobroczynne działanie jogi poprzez stworzenie relaksacyjnego klimatu – świetnie do tego służą aromatyczne, oryginalne kadzidła.

Rozluźnij się z jogą!

medytacja na plaży

Osoba mocno zestresowana ma dość specyficzne symptomy. Oczywiście w każdym przypadku wygląda to inaczej, i niekoniecznie trzeba mieć wszystkie objawy. Jak już wspomniano stres prowadzi do wydzielania hormonu stresu w bardzo dużych ilościach. To z kolei prowadzi do podwyższenia stężenia glukozy we krwi. Jednocześnie wzrasta poziom ciśnienia krwi, a to już poważny problem zdrowotny. Następstwem są uporczywe bóle głowy, zdarzają się też omdlenia. Przy silnym stresie występuje niekiedy uczucie ściskania w klatce piersiowej – trudno normalnie oddychać. Dodatkowo może wystąpić kołatanie serca. Wiele osób narzeka także na nadmierną potliwość oraz drżenie rąk.

Stres wręcz spina wewnętrznie, co czasami skutkuje bólami kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Ponadto ciężko przełknąć jedzenie, a jak już się to uda, to jakże często następstwem są kłopoty związane z pracą układu pokarmowego – biegunki czy zaparcia. Mogą nawet pojawić się gwałtowne wahania wagi. Niektórzy nagle chudną, z kolei inni szybko tyją. Nasilają się objawy alergiczne czy astmatyczne. Chyba każdy też dobrze wie, że koszmarem okazują się noce, kiedy nie można zasnąć albo sen jest wyjątkowo niespokojny i krótki. Trudno później normalnie funkcjonować w ciągu dnia.

Jednak symptomy somatyczne to jedno, a równie niebezpieczne są te związane z psychiką. Osoba zestresowana zazwyczaj czuje się jak na rollercoasterze emocjonalnym. Potrafi się śmiać, aby za chwilę płakać, i to bez konkretnej przyczyny. Występuje duża drażliwość, trudno utrzymać nerwy na wodzy. Reakcje z reguły są nieadekwatne do sytuacji – agresywne albo kompletnie obojętne. Warto pamiętać, że długotrwale utrzymujący się stres może doprowadzić człowieka do depresji.

Praktyka jogi pozwala przede wszystkim zniwelować wszelkie napięcia, jakie stres powoduje w organizmie. Odpowiedni poziom wysiłku fizycznego podczas wykonywania asan doskonale rozluźnia całe ciało. Jednak nie chodzi wyłącznie o aspekt fizyczny. Ważnym elementem jogi jest przecież relaksacja, dzięki której nie tylko znikają napięcia. Pozycje relaksacyjne rozwijają także umiejętność radzenia sobie z różnego rodzaju emocjami. W efekcie łatwiej dystansować się od czynników stresogennych. Na tym nie koniec, ponieważ można też skorzystać z technik koncentracyjno-medytacyjnych, aby jeszcze bardziej pogłębić świadomość siebie. Dzięki temu łatwiej panować nad swoimi procesami psychicznymi, i w jakimś sensie, panować nad nimi. Człowiek zna mechanizmy obronne, aby nie dać się zniewolić przez stres.

Stres to groźny wróg, ale…

Nie zawsze wpływa negatywnie na organizm. Pierwsza faza stresu wręcz mobilizuje do działania, wewnętrznie spręża. Można powiedzieć, że organizm dostaje wskazówkę, że musi podjąć określone wyzwanie. To akurat dobra rzecz, ponieważ łatwiej znaleźć rozwiązanie danego problemu, kiedy jest się postawionym w stan pełnej gotowości. Jednak od razu potrzebne jest zastrzeżenie – dotyczy to wyłącznie stresu niezbyt mocnego i krótkotrwałego.

kierunkowskazy na stres i relaks

Kiedy taki stan się nasila czy przedłuża, to automatycznie narastają emocje negatywne. Pojawia się niepewność, lęk, a nawet gniew. W takiej sytuacji trudno już o rozsądne, zdrowe myślenie. Organizm zaczyna się demobilizować, a działania mają charakter chaotyczny. Wynikają raczej z emocji, która w danym momencie staje się dominująca. W trzeciej fazie reakcji na stres dochodzi do biernej obrony poprzez ucieczkę przed problemami w świat fantazji. Taka osoba zaczyna się coraz bardziej izolować, nawet przed najbliższymi.

Przedłużający się stan stresu stwarza coraz większe niebezpieczeństwo dla całego organizmu. Podobnie jest, gdy bodźce okazują się zbyt silne. Cierpi wtedy zarówno sfera somatyczna, jak i psychiczna. W takim przypadku można wręcz mówić o zagrożeniu życia. Dlatego nie wolno bagatelizować tego tak powszechnego problemu współczesnego świata jakim jest stres. Przeciwdziałanie jego skutkom do łatwych zadań jednak nie należy.

Joga to system holistyczny, który bardzo kompleksowo traktuje człowieka. Uwzględnia pracę na wszystkich poziomach, a więc zarówno cielesnym, jak i umysłowym czy duchowym. To wyjątkowo ważne w kontekście walki ze skutkami stresu. Przecież w stresie ciało mocno wpływa na stan umysłu, a umysł na ciało. Dzięki jodze każdy poziom jest odpowiednio zadbany. Asany to nie tylko konkretny ruch, ale i oddech. Warto zwrócić uwagę, że wielu ludzi oddycha nieprawidłowo – płytko, szybko i bez udziału przepony. Efekt? Organizm nie jest dostatecznie dotleniony, więc szybciej się męczy. Zestresowanie nie poprawia sytuacji, a wręcz przeciwnie. Niedotlenienie natomiast jedynie pogłębia problemy somatyczne i psychiczne. Kiedy pozycje jogi wykonuje się prawidłowo, to organizm dostaje odpowiednią ilość tlenu. Regularny i głęboki oddech sprawia, że łatwiej osiągnąć wewnętrzny spokój i równowagę.

Druga rzecz to relaksacja, która jest niezbędna na zakończenie praktyki. To ona rozluźnia wszystkie mięśnie, ale również pozwala budować większą samoświadomość.

A dla osób, którym mało polecam jeszcze techniki medytacyjne, dzięki którym jeszcze łatwiej skutecznie pokonać stres. Medytacja wręcz uodparnia na stres. Jednocześnie poprawia pamięć, obniża ciśnienie krwi i pomaga w leczeniu bezsenności. Łagodzi także bóle głowy.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl