Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Jak wybrać odpowiedni strój do jogi?
Jak wybrać odpowiedni strój do jogi?

Odpowiedni strój do jogi jest niezwykle ważny. To przede wszystkim kwestia komfortu i bezpieczeństwa ćwiczeń. W przypadku zajęć z nauczycielem jogi właściwie dobrany strój może też pomóc w obserwacji wszelkich niuansów postawy, które mogłyby umknąć. W każdym razie - przemyśl dobrze swój strój do jogi!

W co się ubrać na zajęcia jogi? Podstawowe zasady

Strój ma znaczenie - z tym raczej nikt nie będzie polemizować. Oczywiście nie należy też przesadzać w druga stronę i skupiać całą swoją uwagę na jego wyborze. Jednak dobrze dopasowany ubiór sprawia, że łatwiej wykonywać poszczególne asany, ponieważ nic nie uwiera ani nie obciera, nie plącze się pomiędzy nogami, no i nie krępuje żadnego ruchu. Dzięki temu możesz się po prostu dobrze skupić na ćwiczeniach.

Po pierwsze - funkcjonalność

W tym aspekcie wiele zależy od specyfiki Twojego ciała. Osoby, których nie dotyczą problemy z dużą potliwością, mają zdecydowanie większe pole manewru. Nie muszą szukać materiałów idealnie odprowadzających pot, ale wystarczy im lekki i przewiewny outfit ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów naturalnych, jak organiczna bawełna. Jedynie korzystny okazuje się dodatek trzymających fason innych materiałów np. elastyny. Świetnym wyborem okazuje się też bardzo przewiewna i zarazem przyjazna dla skóry wiskoza, która umożliwia skórze swobodne oddychanie, jest elastyczna, ale i jednocześnie dobrze dopasowana do ciała. Można się zdecydować na top lub bluzkę całkowicie wykonaną z wiskozy albo z jej dodatkiem do bawełny.

kobieta w stroju sportowym

Trochę gorzej mają osoby bardzo mocno pocące się i to już przy stosunkowo niewielkim wysiłku fizycznym. Wizja wykonywania ćwiczeń w kompletnie mokrej i ciężkiej odzieży nie napawa pewnie optymizmem i nie jest zalecana, ponieważ może skutkować nieprzyjemnymi obtarciami. W takiej sytuacji lepiej poszukać modeli odzieży wykonanych ze specjalnych tkanin sztucznych, które nie tylko skutecznie odprowadzą wilgoć od ciała, ale i zarazem szybko schną. Najczęściej będzie to mieszanka poliestru z elastanem. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy dobrze się czuje w materiałach sztucznych, a niektórzy mają nawet na nie uczulenie. Tkaniny tego typu nie dają też takiego komfortu, jak ma to miejsce w przypadku tkanin naturalnych.

Warto też dopasować strój do stylu jogi. Trochę inaczej będzie zachowywać ciało w czasie klasycznej hatha-jogi niż w nieco hardcore`owej bikram jodze.

Po drugie - wygoda i bezpieczeństwo

W tym kontekście kluczowe znaczenie ma fason stroju. W żadnym stopniu ubranie nie może krępować ruchów, więc powinno być w miarę luźne bądź z materiału na tyle elastycznego, aby dobrze dostosować się do sylwetki. Oczywiście w każdym aspekcie potrzebny jest umiar. Zbyt luźne spodnie albo wyjątkowo szeroka koszulka sprawia, że nauczyciel jogi będzie mieć spore problemy z zauważeniem ewentualnych błędów postawy, co utrudni ich natychmiastową korektę. Ponadto trudno o wygodę, kiedy ubranie opada na oczy podczas wykonywania np. psa z głową w dół. Czasami bywa to też niebezpieczne, ponieważ w wyjątkowo szerokie nogawki czy rękawy łatwo się zaplątać, a wtedy można stracić równowagę i mocno się poturbować. Z drugiej strony bardzo obcisły strój do jogi czasami wręcz uniemożliwia precyzyjne wykonywanie poszczególnych pozycji, szczególnie przy asanach rozciągających. Powoduje duży dyskomfort, a także może prowadzić do bolesnych obtarć.

Po trzecie - estetyka

Teoretycznie nie jest istotny aspekt, ale szczególnie dla kobiet ma naprawdę ogromne znaczenie. Ubranie powinno nie tylko zapewniać bezproblemowe wykonywanie wszystkich asan w komfortowych warunkach, ale jednocześnie po prostu ładnie wyglądać. To przecież wpływa na ogólne samopoczucie. Jeżeli nie lubisz koloru różowego, to nie musisz się zmuszać do wkładania na siebie stroju do jogi w tym kolorze - po co się męczyć, tym bardziej że do wyboru dostępne są naprawdę rozmaite wersje kolorystyczne, ale i ciekawe często wzory. Bardzo modne są różnego rodzaju cieniowania - począwszy od tradycyjnego tie-dye, poprzez dość subtelne gradienty, aż po zaskakujący efekt ombre. Swoich zwolenników mają mocne akcenty w postaci graficznych printów, motywów zwierzęcych, ale i wyjątkowo oryginalne wory w stylu etno czy boho. W każdym razie jest w czym wybierać.

Odpowiedni strój do jogi - przykłady

Możliwości jest kilka. Niektórzy decydują się na klasyczne legginsy połączone z bluzką czy topem, z kolei inni preferują krótkie spodenki z górą w typie bokserki. Niektóre panie decydują się nawet na specjalne kombinezony do jogi. Jedno jest pewne - nie patrz na to, jak inni się ubierają, ale wybierz taki zestaw, który będzie gwarantował właśnie Tobie odpowiedni poziom komfortu, a zarazem usatysfakcjonuje Cię pod względem estetycznym. Ułatwieniem jest fakt, że nie trzeba się zastanawiać nad wyborem obuwia, ponieważ jogę najlepiej ćwiczyć boso.

Stroje dla pań i panów niekoniecznie się różnią - w przypadku kobiet bardzo ważny jest jednak stanik sportowy, no i zazwyczaj ciekawy fason. Panowie powinni przede wszystkim unikać bluz z kapturem, szortów z rzepami, koszulek polo czy grubych dresów. Niektórzy decydują się, aby włożyć jedynie krótkie lub długie spodenki.

Bluzki do jogi

Do wyboru są tutaj klasyczne topy, perfekcyjnie dopasowujące się do ciała i niekrępujące ruchów. Niektóre modele mają nawet wbudowany stanik sportowy. Dużą popularnością cieszą się także bokserki odsłaniające ramiona i równie dobrze przylegające do tułowia, bez ryzyka utrudnienia wykonywania ćwiczeń. Ciekawą propozycję stanowią bluzki do jogi z długim rękawem i nieco luźniejsze - oczywiście ten luz jest kontrolowany i na pewno nie będzie powodował dyskomfortu z powodu zsunięcia się nawet przy pozycjach odwróconych.

Spodnie do jogi

Osoby ćwiczące jogę najczęściej polecają dobrze przylegające do ciała legginsy, luźne spodnie ze ściągaczami lub krótkie spodenki w miarę dobrze przylegające do ud. Krótsze spodenki pozwalają na łatwą kontrolę ułożenia kończyn i stawów przez nauczyciela jogi, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na legginsy do kostek, jeżeli takie się preferuje.

elastyczne spodnie męskie

Kombinezony do jogi

To kolejna propozycja na niebanalny strój do jogi. Jednoczęściowy kombinezon charakteryzuje się swobodnym, a jednocześnie świetnie dopasowanym do ciała krojem. Dzięki temu bez problemu można praktykować jogę i to nawet w chłodniejszym pomieszczeniu lub na łonie natury. Warto podkreślić, że góra kombinezonu ma już wszyty biustonosz sportowy. Doskonale podkreśla atuty kobiecego ciała.

kobieta w ciemnym stroju

Biustonosze do jogi

W tym przypadku chodzi o to, aby nie stosować tradycyjnych staników z fiszbinami i to z dwóch powodów. Nawet najlepszy model tego typu będzie zwiększał prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnych ucisków, a nawet obtarć. Ponadto jest niewygodny, ponieważ blokuje możliwość odpowiedniego rozciągnięcia się i swobodę ruchów. Dlatego wybierz elastyczny i miękki stanik typu sportowego, który nie tylko dobrze podtrzyma biust, ale także nie ograniczy swobody ruchów. Ciekawą propozycją jest komplet składający się z biustonosza sportowego i legginsów w tym samym kolorze i wzorze. Alternatywą jest zaś specjalny top czy bluzka z wbudowanym biustonoszem.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi nieco pomogą w wyborze odpowiedniego stroju do jogi - tak naprawdę nie jest to trudne, o ile tylko będziesz pamiętać, aby nie kierować się jedynie kwestiami estetycznymi, ale przede wszystkim uwzględniać funkcjonalność stroju.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl