Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Blog chmura tagów
Joga – efekty zawsze nadchodzą
Joga – efekty zawsze nadchodzą

Ludzie zazwyczaj są bardzo niecierpliwi i chcieliby spektakularnych efektów po tygodniu zajęć. Niektórzy idą na skróty i aby poprawić swoją siłę oraz wydolność zaczynają wspomagać się suplementami, które w perspektywie czasowej więcej złego przyniosą niż dobrego. Droga na skróty nie jest dobrym pomysłem ani w górach, ani również w codziennym życiu. Łatwo zabłądzić albo znaleźć się w takim miejscu, z którego nie ma bezpiecznego wyjścia. Joga nauczy trochę innego podejścia, ponieważ jest sztuką cierpliwości i pokory wobec słabości własnego ciała. Tak naprawdę jest to wielkie piękno jogi i jakże odmienne spojrzenie na życie w kontekście obecnie panującego szybkiego tempa, wręcz zabiegania, które zazwyczaj doprowadza do przewlekłego stresu, a w skrajnych przypadkach do depresji bądź zawału.

 

Joga poprawia jakość życia

 

Ktoś może się w tym momencie uśmiechnąć z niedowierzaniem, ale rzeczywiście tak jest. Regularna praktyka zawsze zmienia człowieka i to na lepsze. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o sferę fizyczną, ale również psychiczną. Mało tego, może również ogarnąć płaszczyznę duchową, jeżeli będzie się odczuwać taką potrzebę. Joga jest na pewno drogą ku zdrowszemu życiu. Nie ma przypadku w tym, że tak wielu joginów rezygnuje ze śmieciowego jedzenia i zwraca się ku ekologii. Praktyka jogi prowadzi do akceptacji siebie i swojego otoczenia. Badania naukowe dowodzą wyjątkowo pozytywnego wpływu jogi na stany emocjonalne człowieka. Zdecydowanie łatwiej radzić sobie ze stresem, a niektóre ćwiczenia wyraźnie zmniejszają uczucie napięcia wewnętrznego. Niekoniecznie chodzi o ćwiczenia medytacyjne. Owszem, one jeszcze pogłębią wewnętrzne wyciszenie, jednak i podstawowe asany działają nie tylko na fizyczne aspekty organizmu. Ma to poniekąd związek z prawidłowym oddechem, którego przy okazji również uczy joga. Płynny i miarowy oddech odpowiednio dotlenia wszystkie komórki, a to zarówno zmniejsza stan zmęczenia, jak i również świetnie relaksuje.

 

Z jogą warto zacząć dzień

 

Bardzo dobrym pomysłem będzie poświęcenie kilkunastu minut na jogę o poranku. Oczywiście większość ludzi w tym momencie stwierdzi, że to absolutnie niemożliwe, bo rano i tak zawsze brakuje czasu na cokolwiek. No właśnie, w ten sposób sami sobie fundujemy codzienną porcję stresu na dzień dobry. Wstawanie na ostatnią chwilę, a potem wypijanie kawy w biegu jest najlepszym sposobem na to, żeby z domu wyjść z negatywnymi emocjami. Raczej trudno później skupić się na swojej pracy, ponieważ ani ciało, ani też psychika nie funkcjonują prawidłowo. Może warto zmienić swoje nawyki i położyć się pół godziny wcześniej, aby też wcześniej wstać i np. przez kwadrans zrobić sesję jogi. Taki krótki zestaw ćwiczeń, jak pokazany tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Uk2TRawRlBk, fantastycznie obudzi każdą komórkę organizmu, pozytywnie nastroi, rozjaśni umysł i da porządnego kopa na cały dzień.

 

Joga da efekty już po kilku miesiącach

 

W zasadzie nawet wystarczy trochę ponad tydzień, o ile ćwiczy się co najmniej 4-5 razy w tygodniu, aby zauważyć pewną różnicę. Pierwszym efektem będzie wyprostowanie sylwetki. To niesamowite, ale po kilku godzinach z jogą ciało człowieka samo zaczyna sugerować prawidłową postawę. To, co było dotychczas normą, a więc lekkie pochylenie, nagle zaczyna być niewygodne i zaczynamy się automatycznie prostować. Ważna kwestia, jak się popatrzy wokół siebie. Naprawdę większość ludzi chodzi z lekkim przygarbieniem i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie ludzi starszych. Coraz więcej młodych ma problem z wyprostowaniem, ale cóż się dziwić, skoro zapatrzeni są non stop w swoje smartfony. Stąd rosnąca ilość osób narzekających na ból pleców. Praktyka jogi ma pozytywny wpływ na plecy i często pomaga zlikwidować ich bolesność.

 

Po kilku miesiącach zauważa się, że mięśnie i ścięgna stają się mocniejsze, a to ma swoje przełożenie na lepszy balans ciała. Zdecydowanie łatwiej utrzymać równowagę podczas wykonywania poszczególnych asan, ale dzięki temu także w codziennym życiu wykonywane ruchy będą bardziej efektywne, a zarazem ograniczy się ryzyko powstania kontuzji przy codziennych czynnościach. Jogo jednocześnie uspokoi i ustabilizuje oddech, poprawi także pojemność płuc. Sprzyja to właściwemu dotlenieniu wszystkich komórek ciała. Co ciekawe, zaobserwowano również pozytywny wpływ jogi na likwidowanie nadciśnienia, które przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych. Jeżeli w czyjejś rodzinie często wysteruje nadciśnienie, to warto też, jako formę profilaktyki, zastosować jogę.

 

A po kilku latach?

 

Systematyczna praktyka jogi pomaga uzyskać ładną i smukła sylwetkę, wzmocni kondycję, układ mięśniowy i kości. Idealnie odstresuje i nauczy każdego, jak likwidować napięcia wewnętrzne. Jednocześnie pozwoli panować nad swoim ciałem i umysłem. Można ją też wykorzystać jako formę profilaktyki chorób serca czy osteoporozy. Joga może zmienić życie na lepsze, bliższe naturze, w pełnej harmonii z własnym ciałem, umysłem i duchem, a także z całym otoczeniem.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl