Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Joga to wyzwanie
Joga to wyzwanie

Joga za trudna?

Joga stała się modna – to fakt. Coraz więcej szkół jogi powstaje nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale także w tych mniejszych. W internecie jest mnóstwo filmów instruktażowych i stron poświęconych jodze. To wszystko ma duży walor edukacyjny, jednak w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które nawet nie starają się zrozumieć, na czym polega specyfika jogi i jedynie z przerażeniem w oczach patrzą na zdjęcia znajdujące w social mediach, które przedstawiają joginów w pozycji kruka czy innej zaawansowanej asanie. Tak naprawdę wystarczy jedynie zebrać się na odwagę i po prostu spróbować tej jednej z najstarszych tradycji samodoskonalenia i rozwoju wewnętrznego. Podstawowe asany niekoniecznie sprawią większe trudności, a systematyczna praktyka jogi w końcu doprowadzi ciało do odpowiedniej elastyczności, siły i równowagi, aby można było podjąć się trochę bardziej skomplikowanych pozycji. Tylko wszystko w swoim czasie.

Joga nie jest za trudna, chyba że ktoś od razu nastawi się negatywnie. Trzeba jednak sobie uzmysłowić, że mamy do dyspozycji zestaw bardzo różnych asan i naprawdę łatwo je dopasować do określonych możliwości, potrzeb oraz stopnia zaawansowania. Nie ma sensu porywać się z motyką na słońce i na początek należy wybierać te najmniej skomplikowane pozycje. Liczą się oczywiście indywidualne predyspozycje. Dla niektórych nie będzie żadnego problemu z zejściem do pozycji kija, z kolei innym może to zająć trochę czasu. Trzeba zawsze pracować w pełnej zgodzie z własnym ciałem i nie porównywać się z kimś innym, bo to droga donikąd.

praktyka jogi

Joga to wyzwanie dla ciała, umysłu i ducha

Joga zdecydowanie jest wyzwaniem dla rozleniwionego organizmu i dotyczy to nie tylko sfery fizycznej, ale także psychicznej i duchowej. Wymaga od człowieka zaangażowania, aby osiągnąć efekty. Prosty przykład – biegać każdy potrafi, a problemem dla początkujących mogą być ewentualnie braki kondycyjne. W przypadku jogi wygląda to troszeczkę inaczej. Kwestia kiepskiej kondycji jest zaledwie jednym z małych elementów całości. Równie istotne okazują się słabe mięśnie, co uwidacznia się w postaci drżenia partii mięśniowych przy dłuższym trzymaniu pozycji. W jodze niezwykle istotny będzie też prawidłowy oddech, a powiedzmy sobie szczerze – kto z osób biegających zwraca jakąś szczególną uwagę na ten aspekt? Warto także pamiętać, że niezbyt rozciągnięte mięśnie w dużym stopniu ograniczają zakres ruchowy, a tym samym uniemożliwiają perfekcyjne wykonanie określonej asany. Postępy są oczywiście widoczne, ale nic nie dzieje się natychmiastowo i trzeba trochę się pomęczyć, aby uelastycznić ciało i bezproblemowo utrzymać bardziej zaawansowane pozycje.

Jak już wcześniej jednak wspomniano, praca nad samym ciałem to jedno, ale joga zmusza do nieustannej troski o umysł i duszę. Nawet nie chodzi o to, żeby medytować. Specyfika poszczególnych asan sprawia, że człowiek zaczyna automatycznie skupiać swoją uwagę na detalach. Próby zachowania balansu wymuszają też wysoki poziom koncentracji. Bardzo istotna okazuje się kończąca sesję Savasana, czyli pozycja nieboszczyka, podczas której ciało pozostaje unieruchomione. Z jednej strony maksymalnie rozluźnione, ale z drugiej strony w pełni świadome. Wbrew pozorom, to naprawdę trudne, aby połączyć relaks z koncentracją, ale w ten sposób zaczyna pracować nasze wnętrze. Joga umożliwia zatrzymanie się na danej chwili.

praktyka jogi

Joga – nie wolno się poddawać!

Warto zauważyć, że w zasadzie dla każdego joga będzie stanowić inny rodzaj wyzwania. Dla wielu osób najtrudniejsza okazuje się regularna praktyka i zmuszanie organizmu do systematycznych ćwiczeń. Łatwo znaleźć wymówkę. Kiepskie samopoczucie, pozorny brak czasu, zmęczenie albo zniechęcenie z powodu powolnych postępów– każdy pretekst jest dobry, aby zaniechać praktyki. Na pewno najgorzej pod tym względem mają osoby początkujące, później zarówno samo ciało, jak i umysł przyzwyczajają się do codziennego wysiłku i wręcz tego potrzebują. Jednak nie oznacza to, że po kilku latach praktyki nie pojawi się jakieś znużenie. W takiej sytuacji należy samodzielnie poszukać swoich wewnętrznych motywatorów. Dla kogoś może to być utrzymanie formy, zaś inna osoba będzie znajdować motywację w perfekcyjnym opanowaniu najbardziej skomplikowanych pozycji. Jeszcze innych zmobilizuje szybsze osiąganie odpowiedniego poziomu koncentracji poprzez jogę. Warto zerknąć na te 6 sposobów, jak zmotywować się do ćwiczeń. Może któryś z nich okaże się strzałem w dziesiątkę.

Joga drogą do integracji ciała i umysłu

Praktyka jogi nie polega na siłowaniu się z własnym ciałem. Często to, co na początku wydawało się mało realne, nagle staje się osiągalne. Trzeba jednak powoli oswajać swój organizm z jogą i nie przejmować się faktem, że niektóre asany wychodzą w zasadzie od razu, a do innych dochodzi się miesiącami, a nawet latami. Joga jest piękną drogą, a nie celem samym w sobie. Co więcej, nie ma podziału na gorsze i lepsze asany. Nawet te najprostsze mogą dawać wiele satysfakcji, wewnętrznej radości oraz korzyści.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl