Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Joga w ciąży? Jak najbardziej!
Joga w ciąży? Jak najbardziej!

Ćwiczenia jogi w ciąży działają na organizm w kilku aspektach. Na pewno pozwalają zachować dobrą kondycję fizyczną przyszłej mamie, ale na tym dobroczynny wpływ jogi nie kończy się. Niezwykle istotnym elementem przygotowania się do roli mamy jest przecież zdrowie psychiczne, a kiedy kobieta obserwuje zmiany w swoim ciele, to często największym problemem okazuje się odpowiednie nastawienie psychiczne. Stany depresyjne u kobiet w ciąży nie są czymś unikatowym, a joga idealnie pomaga w stabilizacji psychiki i wyzwoleniu w sobie wielkich pokładów pozytywnej energii. Ciąża z całą pewnością nie stanowi powodu przerywania praktyki jogi. Mało tego, nawet kobiety, które jogi nie trenowały mogą rozpocząć swoją przygodę z jogą właśnie podczas ciąży.

O czym trzeba pamiętać?

Każdy organizm jest inny i inaczej znosi ciążę. Nigdy nie wolno eksperymentować w tym czasie i pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić przyszła mama, będzie udanie się do lekarza. Chodzi zarówno o zbadanie stanu zdrowia kobiety, jak i prawidłowość rozwoju płodu. Bywają takie sytuacje, kiedy nawet najmniejsza aktywność fizyczna może się źle skończyć. W przypadku ciąży zagrożonej lekarze mogą zalecić leżenie, a w takiej sytuacji na pewno nie należy działać na własną rękę. Szczególną ostrożność trzeba też zachować przy nadciśnieniu tętniczym spowodowanym ciążą, krwawieniach w 2. I 3. trymestrze, cukrzycy, geotozie ciążowej czy też chorobach krążenia. Pewne dolegliwości wykluczają określone pozycje, np. odwrócone przy nadciśnieniu, ale niektóre mogą wręcz uniemożliwiać aktywność fizyczną. Jedna kwestia nie podlega dyskusji – konsultacja medyczna z lekarzem prowadzącym jest konieczna i dopiero po uzyskaniu zgody lekarza na wykonywanie ćwiczeń można rozpocząć trening.

kobieta w ciąży medytuje

Jakie efekty daje joga podczas ciąży?

Uprawianie jogi w ciąży pomaga odpowiednio przygotować się do porodu, a efekty mogą niekiedy zaskoczyć przyszłą mamę. Warto sobie uświadomić pewne ograniczenia wynikające ze stanu brzemiennego. Zazwyczaj nawet proste pozycje na początku, bywają dość trudne pod koniec ciąży i trzeba się z tym faktem pogodzić. Niezbędna będzie obserwacja własnego organizmu i jego reakcji na określone asany. Na pewno potrzeba też więcej odpoczynku. Nic na siłę, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Bardzo ciekawe propozycje ćwiczeń dla kobiet w ciąży można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=B87FpWtkIKA. Język angielski nie powinien być przeszkodą, ponieważ Katy Appleton bardzo powoli i dokładnie pokazuje, co i jak wykonywać.

  • Joga na ból pleców

Niektóre pozycje idealnie sprawdzą się jako antidotum na nudności, zwłaszcza asany stojące. Jednym z największych problemów u kobiet w ciąży są uciążliwe bóle pleców, a nawet pojawianie się ataków rwy kulszowej. Wiąże się to z dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa, ale również przyjmowaniem niewłaściwej postawy. W zawiązku z tym, że następuje przesunięcie punktu ciężkości do przodu, to wiele pań zaczyna odchylać ramiona do tyłu, co pomaga zachować im równowagę, jednak skutkuje uciskiem na korzenie nerwu kulszowego. Asany pozwalają wzmocnić oraz uelastycznić mięśnie grzbietu i kręgosłupa, a dzięki temu zniwelować dolegliwości bólowe pleców.

  • Joga na skurcze mięśni i żylaki

Bardzo wiele kobiet narzeka też na skurcze mięśni w nogach, które wynikają z ucisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne znajdujące się w miednicy. Konsekwencją tego ucisku jest utrudniony przepływ krwi w kończynach dolnych prowadzący do niedotlenienia mięśni, a tym samym kumulowania się dużych ilości kwasu mlekowego, który wywołuje nieprzyjemne skurcze. Ćwiczenia rozciągające nogi nie tylko pozwolą rozciągnąć mięśnie i usprawnić przepływ krwi, ale także zminimalizują ryzyko wystąpienia żylaków.

  • Joga na zaparcia

Kłopoty z regularnym wypróżnianiem się dotyczą całkiem sporej grupy kobiet w ciąży. Niekoniecznie wynikają one ze złej diety, ale zazwyczaj są następstwem pojawienia się hormonu wydzielanego przez jajniki i łożysko w trakcie ciąży. Progesteron, bo nim mowa, przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej i pomaga w utrzymaniu ciąży. Problem tkwi w tym, że jednocześnie znacznie rozluźnia mięśnie ścian jelit, co prowadzi do wydłużenia procesu trawienia i przyczynia się do powstawania zaparć. Niekiedy mogą też pojawić się hemoroidy. W takiej sytuacji pomocne będą pozycje stojące, supta baddha konasana czy też pozycje odwrócone, ale w przypadku tych ostatnich na pewno należy ostrożnie je wykonywać, najlepiej z pomocą doświadczonego instruktora i tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań.

  • Joga na kołatanie serca

Podczas ciąży również serce przyszłej mamy jest narażone na zwiększoną ilość pracy, a to ze względu na wyraźnie wrastający przepływ krwi. Pojawia się szybsze niż zwykle bicie serca, ale i z tą dolegliwością można sobie poradzić. Na pewno korzystnie działają wszystkie pozycje relaksowe, ale także odwrócone bądź supta baddha konasana.

  • Joga na poprawę nastroju

Niezwykle ważne podczas ciąży jest wewnętrzne wyciszenie i uspokojenie, a niekiedy bywa z tym problem. Radość często przeplata się z obawami i niepokojem o prawidłowy przebieg ciąży oraz szczęśliwe rozwiązanie. Niektóre ćwiczenia oddechowe oraz relaksowe pomagają w osiągnięciu stanu odprężenia i wywołanie pozytywnego nastroju, ponieważ ćwiczenia wyzwalają endorfiny. Trzeba przy tym pamiętać, że joga jednocześnie uczy kontroli nad oddechem, co ma szczególne znaczenie w kontekście samego porodu, a ćwiczenia oddechowe znakomicie dotleniają zarówno organizm matki, jak i dziecka.

O jeszcze jednej kwestii należy wspomnieć - jeżeli przyszła mama już wcześniej praktykowała jogę, to może po prostu kontynuować ćwiczenia, oczywiście wybierając odpowiednie asany. W innym przypadku zaleca się, aby zacząć ćwiczyć jogę po ukończeniu pierwszego trymestru i oczywiście po wizycie u ginekologa. Należy też pamiętać, aby pozycje ściśle dostosować do swoich indywidualnych możliwości i kondycji. Najlepiej ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl