Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Po czym poznać dobrego nauczyciela jogi?
Po czym poznać dobrego nauczyciela jogi?

Znalezienie dobrego nauczyciela jogi w 5 punktach

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z jogą i trochę obawiają się samodzielnej praktyki potrzebują dobrego nauczyciela, będącego zarazem świetnym przewodnikiem po świecie jogi. To w sumie bardzo rozsądne rozwiązanie, ponieważ początkujący łatwo mogą popełniać błędy przy wykonywaniu asan, a później już trudno wykorzenić określone złe nawyki. Dobry nauczyciel jest bezcenny i na pewno warto poświęcić trochę czasu na znalezienie tego najbardziej odpowiedniego dla siebie. Przy okazji warto pamiętać, że niekoniecznie ktoś, kto zauroczy naszą znajomą będzie dla nas idealny. W końcu każdy jest inny i tak naprawdę potrzebuje odmiennych form motywacji, inaczej może też pracować, a przede wszystkim liczy się to, na ile dany nauczyciel bądź nauczycielka dopasuje się osobowościowo do naszych potrzeb. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotne, ponieważ na zajęciach jogi mamy się czuć swobodnie i w pełni komfortowo, a byłoby to wyjątkowo trudne do osiągnięcia, kiedy nawet najbardziej fachowy nauczyciel nie pasowałby nam charakterologicznie i osobowościowo.

Punkt 1 - nauczyciel jogi musi mieć poświadczoną wiedzę

Na jogę idziemy po to, aby lepiej się czuć z własnym ciałem, a podstawą zajęć powinno być bezpieczeństwo i dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na certyfikaty poświadczające wiedzę oraz umiejętności nauczyciela. Lepiej się nie nabierać na chwytliwe opisy uczestnictwa w jakimś warsztacie, ponieważ posiadanie dyplomu ukończenia nawet kilku warsztatów nie daje tak naprawdę prawa do wzięcia odpowiedzialności za grupę ludzi i nauczania ich jogi. Może inaczej - jest większe prawdopodobieństwo, że trafimy na niezbyt odpowiedzialną osobę, która nie będzie mogła się pochwalić stosowną wiedzą na temat ludzkiego ciała czy też technik oddychania.

Nauczyciel jogi musi potwierdzić swoją wiedzę stosownym certyfikatem. W przypadku jogi Iyengara system certyfikowania jest wyjątkowo klarowny i ma określone nazwy stopni zaawansowania, więc od razu wiadomo, na jakim poziomie dana osoba się znajduje. Trochę większe problemy może sprawić weryfikacja wiedzy przy jodze Kundalini, ale i tutaj jest to do sprawdzenia. Na pewno nie bójmy się pytać o dyplomy, tytuły i kursy. W końcu im więcej ktoś takowych posiada, tym większa szansa na to, że nie trafimy na laika po dwóch warsztatach jogi. Znaczenie ma także ranga instytucji wydającej dyplom. W metodzie Iyengara liczą się certyfikaty wydawane przez Instytut RIMYI w Punie albo Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce. Bardzo prestiżowe są Bihar School of Yoga oraz Kaivalyadhama Yoga Institute w Lonavli. Kursy zagraniczne powinny mieć akredytację Yoga Alliance. Dla metody ashtanga najbardziej uznane są dyplomy Instytutu Sri K. Pattabhiego Joisa w Mysore. Oczywiście nie oznacza to, że certyfikaty z innych instytutów nie będą mieć znaczenia, jednak są zdecydowanie najbardziej prestiżowe, aczkolwiek mogą poświadczać wysoki poziom merytoryczny nauczyciela. Jedno jest pewne - droga do bycia nauczycielem jogi nie jest łatwa i krótka, a dla własnego bezpieczeństwa należy zweryfikować poziom wiedzy nauczyciela.

Warto sobie uświadomić, że dobry nauczyciel jogi powinien świetnie znać nie tylko samą technikę wykonywania asan, oddechu czy też sposoby medytacyjne, ale podstawę stanowi wiedza o ludzkim ciele. Ma to kolosalne znaczenie w kontekście zajęć, kiedy osoba prowadząca doskonale wie, jak funkcjonuje organizm podczas ćwiczeń, jakie mięśnie działają w danej asanie i jaki jest również zakres wykonywanych ruchów. Takiej wiedzy nie zdobędzie się na krótkim warsztacie, a jest ona kluczowa, aby zajęcia jogi były w pełni bezpieczne. W końcu nie każdy będzie miał ciało z gumy i wiele osób początkujących miewa nawet problemy z dotknięciem swoich stóp w skłonie. Nauczyciel musi wiedzieć, jak prowadzić taką osobę, aby jej nie zaszkodzić, a jednocześnie zmuszać ciało do odpowiedniego wysiłku. No i pamiętajmy, że nawet najlepsza instruktorka fitness nie ma odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia zajęć jogi.

Punkt 2 - nauczyciel jogi powinien mieć pasję

Może na pierwszy rzut oka wygląda to dziwnie, ale na pewno każdy przyzna, że łatwiej się człowiekowi zmobilizować do działania, kiedy widzi pełne zaangażowanie swojego nauczyciela. Cóż dobrego może nam dać ktoś, dla kogo nauczanie będzie jedynie formą zarabiania pieniędzy? Naprawdę niewiele. Prawdziwy nauczyciel jogi żyje jogą, a cała jego postawa będzie wynikać z ducha jogi. Nie ma w tym aspekcie miejsca na zadufanie w sobie. Jeżeli prowadzący zajęcia jest wpatrzony w siebie i potrafi jedynie chwalić się swoimi umiejętnościami, to powiedzmy sobie szczerze, jest to nad wyraz dalekie od prostoty i skromności prawdziwego jogina. Trudno też od takiej osoby wymagać szacunku do drugiego człowieka czy też zrozumienia odmiennej postawy i systemu wartości. Taka osoba nie może być dobrym nauczycielem, ponieważ będzie zamknięta na drugiego człowieka, a na zajęciach to przecież uczeń powinien być tak naprawdę w centrum uwagi.

Dziwne bądź byłoby również, kiedy nauczyciel przed zajęciami wypalałby papierosa czy w biegu zajadał chipsy bądź popijał colę. Nie oznacza to, musi być chodzącym ideałem, jednak można od niego wymagać trochę więcej, a więc tego, co wynikałoby z ducha jogi. Egoizm, kompulsywne zachowania i niezdrowy tryb życia mocno z tym się kłóci.

Punkt 3 - nauczyciel jogi powinien pytać i korygować

Jeżeli idziesz na pierwsze zajęcia jogi i nauczyciel po prostu ustawia cię na macie bez wywiadu na temat twojego zdrowia, to powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. W końcu niektóre asany mają określone przeciwskazania i ich wykonywanie mogłoby wyrządzić wiele szkód zdrowotnych. Mało tego, wszystkie pozycje muszą być dopasowane do poziomu grupy, a jeżeli na sali znajdują osoby na różnym stopniu zaawansowania, to zadaniem nauczyciela będzie pokazanie lżejszego wariantu asany, a także podanie jakiegoś akcesorium wspomagającego. Zadowolić należy każdego, a wiec zarówno osobę ćwiczącą już dłuższy czas, jak i kompletnego nowicjusza, który nie bardzo wie, jak się zachować. Dobry nauczyciel nie tylko bardzo dokładnie pokaże daną pozycję, ale także zwróci uwagę na możliwe nieprawidłowości w ułożeniu ciała i skoryguje wszelkie błędy. Ten, który sprawia wrażenie, że ćwiczy dla samego siebie i praktycznie nie zauważa innych na sali nie powinien być nauczycielem, a jeżeli jednak jest, to i tak należy go omijać szerokim łukiem, ponieważ szybciej zniechęci do praktyki jogi niż zachęci do niej.

ćwiczenia z nauczycielem

Punkt 4 - nauczyciel jogi nie zmusza do niczego i nie krytykuje

Zajęcia jogi nie mogą kojarzyć się z musztrą. Jeżeli czujesz, że nie dasz rady wytrwać w określonej pozycji albo jakaś asana wywołuje w tobie dziwny lęk, to nauczyciel powinien odpuścić. Trzeba przecież być w całkowitej zgodzie z całym swoim organizmem, a czasami pojawiają się jakieś wątpliwości bądź słabszy dzień. Trudno sobie wyobrazić, aby nauczyciel zmuszający do wykonania określonej pozycji wbrew naszej woli okazał się dobrym motywatorem i umożliwił pokochanie jogi. Joga jest drogą wolności. Dobry nauczyciel nie będzie też nigdy krytykować swoich uczniów, kiedy zrobią coś niewłaściwie. Zachwiania równowagi i upadki mogą się zdarzyć każdemu.

Punkt 5 - musi być chemia pomiędzy nami a nauczycielem

To niezwykle ważne, ponieważ nawet największe kwalifikacje i długoletnie doświadczenie nauczyciela nie gwarantują dobrej współpracy. Ktoś może być świetnym fachowcem, ale nie musi nam pasować jego styl prowadzenia zajęć albo cechy osobowościowe. W takiej sytuacji nie warto się męczyć i po prostu należy poszukać innej osoby. Tak jest przecież w każdym aspekcie naszego życia. Cenimy kogoś, ale nie lubimy z nim przebywać i nie ma w tym niczego złego.

Widać wyraźnie, że przy szukaniu najbardziej odpowiedniego nauczyciela jogi należy zwrócić uwagę na wiele czynników, aby wybór okazał się w pełni satysfakcjonujący, a chodzenie na zajęcia było przyjemne oraz owocne.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl