Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Jak czyścić matę do jogi i dlaczego to tak ważne?
Jak czyścić matę do jogi i dlaczego to tak ważne?

Jak często czyścić matę do jogi?

Mimo że maty do jogi są z różnych materiałów, to nie ma takiego, który po kilku godzinach ćwiczeń prezentowałby się nienagannie. Ich powierzchnia z jednej strony styka się z podłożem, a z drugiej z ciałem, które przecież się poci. Dlatego po każdej praktyce warto dokładnie przetrzeć matę, a co dwa tygodnie ją wyprać – ręcznie lub w pralce.

Jak czyścić matę do jogi z konkretnego materiału?

Przestrzeganie wytycznych dotyczących czyszczenia podanych przez producenta jest kluczowe, jeżeli mata ma służyć przez dłuższy czas w nienagannym stanie. Błędy są kosztowne. Podstawowa zasada to stosowanie łagodnych środków – delikatnych detergentów oraz miękkich akcesoriów, aby nie uszkodzić powierzchni maty. Nie zaleca się środków wybielających lub zawierających alkohol.

Czyszczenie maty z naturalnego kauczuku

Pielęgnacja tego typu modeli wymaga rozwagi. Do ich czyszczenia absolutnie nie nadają się żadne detergenty, nawet te najdelikatniejsze jak mydło. Dlaczego? Ponieważ skutkowałoby to zmianami w strukturze kauczuku – powierzchnia stałaby się śliska, co stwarzałoby ryzyko kontuzji podczas praktyki. Podobny efekt wywołuje namaczanie maty kauczukowej. Dlatego należy ją przemywać szmatką zwilżoną w roztworze wody i octu w proporcjach pół na pół. Dopuszczalne jest dodanie kilku kropel naturalnego olejku eterycznego z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.

W ofercie rynkowej są też modele kauczukowe z mikrofibrą, które nadają się do pralki, jednak większość tego typu mat należy myć ręcznie. Zakazane jest suszenie maty na słońcu ze względu na szybkie blaknięcie koloru.

Czyszczenie maty z PVC

Z pewnością jest zdecydowanie prostsze, ponieważ do usuwania zabrudzeń można wykorzystać miękką gąbkę lub ściereczkę wcześniej zanurzoną w ciepłej wodzie z detergentem – świetnie się sprawdza szare mydło albo delikatny płyn do mycia naczyń. Dostępne są także gotowe preparaty czyszczące.

Modele o otwartej strukturze komórkowej (np. Bodhi Rishikesh czy Kurma Spezial) nadają się do prania automatycznego w temperaturze maksymalnie 300C, ale już mat z PVC o strukturze zamkniętej (np. Manduka PRO) nie wolno wrzucać do pralki ani namaczać. Ręcznie należy też czyścić maty pokryte dekoracyjnymi grafikami i wzorami.

Czyszczenie maty z mikrofibry

W tym przypadku zdarzają się modele, którym nie zaszkodzi pranie w niskich temperaturach w pralce. Jednak trzeba wcześniej się upewnić, że producent dopuszcza taką opcję. Do czyszczenia ręcznego wykorzystuje się gąbkę namoczoną w wodzie z lekkim detergentem.

Czyszczenie maty z TPE

Właściwości fizyczne TPE podobne są kauczuków wulkanizowanych. Maty tego rodzaju absolutnie nie są przeznaczone do czyszczenia w pralkach. Dopuszcza się wyłącznie ręczne usuwanie brudu i stosowanie odrobiny delikatnego środka czyszczącego bez rozpuszczalnika.

kobieta na macie

Czyszczenie maty z PU

W tym przypadku trzeba się liczyć z tym, że mata z poliuretanu dość szybko się brudzi, a zarazem wykazuje dużą podatność na zarysowania. Dlatego dobrze ją trzymać i przenosić w pokrowcu, który ochroni przed uszkodzeniem. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie praktykować ze świeżo nakremowanymi rękami. Do czyszczenia tego typu mat konieczne są preparaty bez dodatku alkoholu, który mógłby doprowadzić do zniszczenia struktury PU. Nie nadają się także szorstkie gąbki.

Czyszczenie maty jutowej

Maty jutowej nie można ani namaczać, ani też prać w pralce. Jedyna dopuszczalna opcja czyszczenia to przemywanie zwilżoną ściereczką – wodę można zmieszać z octem (także octem jabłkowym).

Czyszczenie maty korkowej

Powierzchnia korkowa jest na tyle delikatna, że również nie wolno takiej maty wrzucać do pralki. Pot i brud można zatem wytrzeć wilgotną szmatką. Jeżeli potrzeba głębszego oczyszczania, to należy dodać do wody nieco szarego mydła lub innego delikatnego detergentu. Istnieje też możliwość przepłukania maty pod prysznicem, z tym że nie wolno jej zostawiać w wodzie. Konieczne jest zachowanie ostrożności przy czyszczeniu, aby nie uszkodzić nawierzchni.

Jak suszyć matę do jogi?

Podstawowe zasady suszenia dotyczą wszystkich typów mat. Przede wszystkim zabrania się suszenia w suszarkach bębnowych oraz bezpośrednio na słońcu, ponieważ mogłoby dojść do przesuszenia materiału i w konsekwencji jego kruszenia. Promienie słoneczne sprawiają też, kolory zaczynają blaknąć.

Matę do jogi należy zatem całkowicie rozwinąć i dać jej wyschnąć w sposób naturalny w temperaturze pokojowej, oczywiście z dala też od źródeł ciepła jak kaloryfery. Bardzo ważne, aby jej nie zwijać, jeżeli jest choć trochę wilgotna – efektem jest nieprzyjemny zapach, a nawet rozwój procesów gnilnych.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl