Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Blog chmura tagów
Joga a odchudzanie
Joga a odchudzanie

Wiele osób szuka skutecznych metod na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie jest zawsze zmiana stylu życia polegająca na podjęciu aktywności fizycznej z jednoczesną korektą niezbyt właściwych nawyków żywieniowych. Jedno i drugie bywa trudne, ale możliwe do wykonania. Nie każdy jest w stanie podjąć się dużego wysiłku na siłowni, ale wystarczy nawet trochę spokojniejsza joga, aby osiągnąć sukces. Uwierz w to!

Joga na ratunek przy nadmiernych zapasach tłuszczu

Mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych żyją zazwyczaj w ciągłym biegu i często nie potrafią się nawet zatrzymać. Tak wygląda też sposób żywienia. O ile jeszcze kilkanaście lat temu posiłki były momentem na chwilę odprężenia, to obecnie wiele osób zjada jakiś fast food, a jednocześnie załatwia milion różnych spraw. Nie ma też często czasu i siły, aby zmobilizować swój organizm do ćwiczeń fizycznych. Efekt takich zaniedbań jest oczywisty – po jakimś czasie kolejne rzeczy w szafie okazują za małe z powodu nadwagi, a stan fizyczny i psychiczny pozostawia naprawdę sporo do życzenia.

Kiedy przychodzi refleksja, że trzeba coś mienić? Dla niektórych takim punktem granicznym będzie konieczność pożegnania się z ulubionym ubraniem, dla innych problemy z wejściem na czwarte piętro bez zadyszki. Gorzej, jak ktoś czeka aż dopadnie go zawał czy przy badaniach kontrolnych wyjdzie podwyższony poziom cukru. Lepiej więc zacząć działać wcześniej.

Pierwszy krok to oczywiście dokładna weryfikacja codziennego menu. To nieprawda, że nie da się zjeść ze spokojem dobrze zbilansowanych posiłków, w których dominować będą warzywa, kasze i ziarna, a nie tłuste mięsiwa z pieczywem z białej mąki. Na przekąskę też da się zjeść jabłko albo chipsy jabłkowe zamiast ciastka z syropem glukozowo-fruktozowym i utwardzonym olejem palmowym w składzie. Niby to takie proste, a jednocześnie tak trudne.

Drugi krok to aktywność fizyczna i w cale nie chodzi o to, aby nagle podejmować wysiłek tak duży, że po pierwszym dniu jedynym efektem będą zakwasy i totalnie zniechęcenie do ruchu. Bardzo dynamiczny trening nie jest przecież konieczny, aby skutecznie spalać tłuszcz. Dobrym rozwiązaniem okazuje się joga.

hamburger kontra jabłka

Joga a odchudzanie – to ma sens

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że praktykowanie jogi nie powinno skutkować regulacją wagi, ale to jedynie pozory. Tak naprawdę nie chodzi przecież o poziom intensywności treningu, co o jego systematyczność oraz dobrze przemyślane ćwiczenia. I taka właśnie jest joga. Poszczególne asany wpływają na konkretne partie ciała, pobudzają mięśnie do wysiłku i stąd efekty. Poczytaj więcej w innym artykule - Czy joga odchudza, czyli droga do idealnej sylwetki

Co ważne, spadek wagi nie będzie gwałtowny i to jest naprawdę dobra wiadomość. Organizm człowieka wyjątkowo źle reaguje na cudowne diety, które powodują zrzucenie kilku kilogramów w tydzień. Joga odchudza, ale stopniowo. Unika się tym samym dwóch zagrożeń. Po pierwsze, nie ma efektu jo-jo, więc piękną sylwetką można się cieszyć naprawdę długo. Po drugie, skóra nie będzie się marszczyć i smętnie zwisać, co zdarza się przecież przy szybkim odchudzaniu. To dobra wiadomość, prawda?

Joga odchudza kompleksowo

Warto podkreślić, że joga działa bardzo kompleksowo. Problemy z nadwagą biorą się nie tylko z jedzenia byle czego, byle jak i byle szybko. Wiele osób sięga odruchowo po jedzenie w sytuacjach stresowych, a nie z powodu głodu. Problem zajadania stresu uznaje się za dość powszechny we współczesnym świecie. Każde nieprzyjemne doznanie skutkuje gwałtowną potrzebą jedzenia i kompletnie nie ma znaczenia, że nie czuje się żadnego głodu. W ten prosty sposób dostarcza się organizmowi dużo więcej kalorii niż potrzeba do zaspokojenia głodu fizjologicznego, tym bardziej że najczęściej pochłania się wtedy słodkie lub słone przekąski.

A jak działa joga? Badania naukowe nie pozostawiają żadnych złudzeń – odchudzające działanie jogi nie polega wyłącznie na samym ruchu. Uważne wykonywanie asan obniża poziom stresu, a zarazem zwiększa świadomość stanów wewnętrznych. Poszczególne pozycje jogi połączone z praktyką świadomego oddechu niesamowicie uspokajają, wyciszają i pomagają skupić się na konkretnym zadaniu. Co więcej, ten efekt widać nie tylko na macie, ale i poza nią. Jeżeli naprawdę potraktujesz jogę poważnie, to w krótkim czasie zauważysz zmiany. Zwrócisz uwagę na to, co robisz i przede wszystkim, jak się czujesz. W konsekwencji łatwiej Ci będzie podejmować świadome decyzje i to także w zakresie jedzeniowym. Szybciej zorientujesz się, że pocieszanie się tabliczką czekolady nie jest realnym rozwiązywaniem problemów, ale ucieczką donikąd.

Joga odchudza mądrze

Jak widzisz siłą jogi jest kompleksowe działanie. Jeżeli skupisz się tylko na diecie, to w zazwyczaj psychika zaczyna się buntować i coraz trudniej odmawiać sobie jedzenia. Jeżeli będziesz tylko trenować, a nie zmienisz swoich niedobrych nawyków żywieniowych, to po jakimś czasie waga i tak może pójść w górę. Joga z jednej strony koi nerwy i zwiększa samoświadomość organizmu, a jednocześnie angażuje do wysiłku wszystkie partie mięśniowe. To powoduje lepsze ukrwienie mięśni, a co za tym idzie, zwiększenie spalania tłuszczu w ich okolicach. Co więcej, regularna praktyka jogi fantastycznie aktywizuje metabolizm. Może to mieć też związek z tym, że praktyka jogi pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, które mają zdolność wiązania tłuszczu. To one właśnie niejako trzymają nadmiar tłuszczu w organizmie. Każde oczyszczanie organizmu uwalnia więc nie tylko z samych toksyn, ale i z komórek tłuszczowych.

asana pies z głową w dół

Proste zależności, które przynoszą tak piękne efekty w postaci wysmuklonego ciała, ale i ogólnie lepszego samopoczucia. Joga zmienia też nawyki żywieniowe i skutecznie blokuje apetyt na niektóre grupy produktów. Po sesji jogi zawsze czujesz lekkość, prawda? Trudniej więc sięgnąć po hamburgera z ociekającymi tłuszczem frytkami. Poczucie ciężkości po takim posiłku byłoby tak naprawdę podwójne. Faktem jest, że zdecydowana większość osób praktykujących jogę zmienia swoje codzienne menu i niekoniecznie ma to nawet charakter jakiegoś postanowienia, ale określonych potrzeb organizmu.

Od jogi do pięknej sylwetki

Kluczem do odchudzającego działania jogi jest oczywiście systematyczność. Spróbuj wygospodarować 20-30 minut dziennie na sesję jogi, a po kilku tygodniach zauważysz znaczne zmiany zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy wygodna mata do jogi, film instruktażowy, który bez problemu znajdziesz w internecie oraz trochę dobrej woli. Masz problem z mobilizacją? To umów się z kimś na wspólne ćwiczenia albo razem idźcie do klubu jogi. Wzajemna motywacja czyni nieraz cuda.

I nie mów, że pół godziny to dużo i nie masz tyle czasu. Odłóż smartfon i idź na matę. Nic się nie stanie, jak będziesz przez 30 minut offline. To znaczy, stanie się – poczujesz się znacznie lepiej, będziesz mieć więcej energii, umysł Ci się rozjaśni i łatwiej będziesz się koncentrować. Jednak takie efekty są pożądane, prawda?

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl