Dlaczego dzieci powinny ćwiczyć jogę?
Każdy organizm potrzebuje ruchu, aby pozostać w dobrej kondycji psychofizycznej. Ma to też szczególne znaczenie dla najmłodszych. Szybkie zmiany związane z rozwojem wręcz wymagają zwrócenia uwagi na odpowiednią aktywność.
Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym coraz mniej się ruszają, a coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej ze wzrokiem utkwionym w ekran telewizora, komputera lub smartfonu.
Joga dla dzieci może więc okazać się zbawieniem, ponieważ ten rodzaj aktywności zapobiega pojawieniu się różnego rodzaju asymetrii i dysproporcji, a także usztywnienia ciała - a jak wiadomo wady postawy to obecnie jeden z poważniejszych problemów u dzieci. Wiele pozycji wzmacnia kręgosłup i mięśnie, a zarazem prowadzi do wyciszenia i wzmacnia koncentrację.
Innymi słowy, to rzeczywiście idealny trening dla ciała i umysłu. Dlatego warto jogę polecić swoim dzieciom.
Joga dla dzieci - zajęcia jogi w formie zabawy
Wykorzystanie różnorodnych sekwencji jogi pozwala idealnie dopasować poszczególne pozycje zarówno do temperamentu dziecka, jak i jego wieku. Dzięki temu nawet najbardziej ruchliwe maluchy mogą czerpać przyjemność z praktyki jogi.
Warto podkreślić, że joga powinna być dla maluchów przede wszystkim zabawą. Bez wątpienia możliwość naśladowania pozycji zwierząt sprawi dużo radości i uśmiech pojawi się na twarzach najmłodszych. Podstawowe asany nie są trudne do wykonania, więc każdy maluch poradzi sobie, aby np. wykonać psa z głową w dół, pozycję kota lub krowy. A dla relaksu najlepsza oczywiście... pozycja dziecka.
Na jogę z dzieckiem? Jak najbardziej!
Ciekawym rozwiązaniem może się okazać praktyka jogi dla dzieci i ich dorosłych. To doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu całych rodzin. Do wyboru są zajęcia prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli w szkołach tego starożytnego systemu treningu ciała i duszy albo zabawa z rodzicami na zajęciach online. Można też w domu praktykować jogę z wykorzystaniem filmów na YouTube. Ten ostatni sposób sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy dorośli mają już jakieś doświadczenie z jogą.
Odpowiednie dobranie pozycji jogi do wieku dzieci oraz połączenie ćwiczeń z elementami zabawy sprawia, że dzieciaki nie nudzą się, nie zniechęcają i naprawdę chętnie uczestniczą w zajęciach jogi.
Jaki wiek odpowiedni na początek przygody z jogą?
Oczywiście wiele zależy od konkretnych predyspozycji i poziomu rozwoju malucha, jednak powszechnie uważa się, że już dziecko 4-letnie powinno sobie doskonale poradzić. Warto przynajmniej zachęcać pociechę do tego typu aktywności.
Często się zdarza, że dzieci starają się naśladować swoich rodziców. Oznacza to jedno - jeżeli rodzice praktykują, to większe szanse na to, że dziecko również chętnie spróbuje.
Joga dla najmłodszych dzieci
Jak już wcześniej wspomniano, dziecko 4-letnie osiąga na tyle dobrą sprawność i koordynację ruchową, że bez większych trudności naśladuje określone asany. Dla takich maluchów najlepszym rozwiązaniem okazują się zajęcia w grupie i jest to bardziej zabawa wprowadzająca w świat joginów. Dyscyplina jest ważna, ale w pracy z małym dzieckiem potrzeba jednak wyczucia.
Można tutaj spokojnie wykorzystać bajki czy opowiadania, aby najmłodsi odgrywali role zwierząt. Na pewno dużo frajdy sprawi im pies z głową w dół. Dorośli nie powinni też dziwić się, kiedy ten "pies" fiknie nagle nogą. Tak małe dzieci jednak szybko się nudzą, więc na sztywną formę asan będzie czas później. Wszystkie ćwiczenia nie mogą kojarzyć się z przymusem, ale być przyjemnością i dawać radość. Czasami urozmaiceniem zajęć bywa muzyka.
Natomiast każde ćwiczenie jogi uczy utrzymywania równowagi. To idealna metoda na kontrolowanie swojego ciała i lepszą koordynację ruchową. Jednocześnie jest pierwszą próbą treningu koncentracji, co z pewnością zaprocentuje, kiedy dziecko pójdzie do szkoły.
Joga dla dzieci w wieku szkolnym
Im dziecko starsze, tym łatwiej wprowadzać asany, które nie tylko przedstawiają zwierzęta i dają frajdę, ale bardziej kojarzą się z praktyką dorosłych. To już zatem możliwość otwarcia na standardową praktykę jogi.
W wieku wczesnoszkolnym łatwiej dzieciom zrozumieć polecenia wydawane przez instruktora, ale też skupić swoją uwagę na wykonywanej czynności. Joga dla dzieci skupia się także na kontroli oddechu. Oczywiście należy mieć świadomość, że to nadal nie wszystkie pozycje, ale perfekcyjnie dostosowane zarówno do wieku, jak i możliwości młodego człowieka.
Zresztą ta kwestia dopasowania jest kluczowa, o czym była już mowa w artykule - Dlaczego joga jest dobra dla seniorów. Zawsze należy dobrze się zastanowić nad konkretnym zestawem ćwiczeń, aby rzeczywiście pomóc, a nie zaszkodzić.
Dlaczego dzieci powinny praktykować jogę?
Na początku należy podkreślić jedno - to dzięki jodze dzieci mniej czasu spędzają na siedząco i przed ekranami urządzeń czy zabawie elektronicznymi gadżetami. Obecnie rodzicom coraz trudniej zachęcić najmłodszych do ruchu.
Co więcej, nawet dość aktywne z natury dzieci wyjątkowo łatwo się rozpraszają i mają problem z koncentracją. Oczywiście nie ma sensu zmuszać dziecka do praktyki jogi, ale np. widok ćwiczących rodziców może zachęcić do wykonywania asan. A korzyści z tego płynących jest naprawdę sporo.
Po pierwsze - lepsza koordynacja ruchowa
Dzieci, szczególnie te najmłodsze, czasami wydają się nieporadne. Nic w tym dziwnego, ponieważ małe psiaki równie uroczo się przewracają lub plączą im się łapy. Taki to schemat rozwoju. Natomiast dzięki jodze dzieciaki szybciej osiągają dobrą koordynację ruchową, co przydaje się w codziennym życiu, ale też w uprawianiu wielu dyscyplin sportowych.
Po drugie - mocne mięśnie ciała i wyprostowana postawa
Regularne ćwiczenia wzmacniają ciało. Dzięki temu łatwiej utrzymać prawidłową postawę, a jak wiadomo obecnie wady postawy to wręcz plaga. Dlatego warto pracować z dzieckiem w tym zakresie, a poszczególne asany mogą jedynie w tym pomóc, aby ciało było wyprostowane i dziecko się nie garbiło. To bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości i pozwoli w dorosłym życiu uniknąć bolesnych problemów z kręgosłupem.
Po trzecie - ciało uelastycznione
Prosty kręgosłup i mocne mięśnie to nie wszystko. Odpowiednio dobrane asany pomagają też uelastycznić ciało, które staje bardziej giętkie. Rozciągnięcie mięśni jeszcze bardziej wpływa pozytywnie na dobrą postawę.
Po czwarte - nauka cierpliwości i koncentracji
Joga to bez wątpienia więcej niż klasyczna aktywność ruchowa, ponieważ ma wpływ na cały organizm - na jego kondycję psychofizyczną. Joga uczy dzieci skupienia uwagi na wykonywanych zadaniach oraz cierpliwości. Poprawia też koncentrację. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest w szkole - nie rozpraszają się tak jak inni rówieśnicy. W efekcie osiągają często lepsze rezultaty w edukacji szkolnej.
Nie bierze się to znikąd, ale jest wynikiem żmudnych ćwiczeń, aby poprawnie wykonać konkretną pozycję. To również dobry trening na wzmocnienie siły woli.
Po piąte - uczenie się wyciszenia
Wbrew pozorom to nie tylko ćwiczenia oddechowe wykazują pozytywny wpływ na organizm. Okazuje się, że specjalne dopasowane do wieku ćwiczenia (indywidualne, w parach czy w grupie) jednej strony bardzo aktywują, ale zarazem pozwalają później poczuć większy spokój.
Dzieci poznają zatem, czym charakteryzuje się spokój i wyciszenie. Rozumieją też, jakie korzyści mają z tego. Po prostu lepiej pracuje ich umysł.
Po szóste - mniej stresu
Niestety obecnie sytuacji stresogennych doświadczają coraz młodsze dzieci. Widać to w statystykach dotyczących samobójstw oraz problemów psychicznych wśród nastolatków. Warto więc jak najwcześniej zadbać o psychikę dzieci, a tym samym zadbać cały organizm małego człowieka, także o jego umysł.
Asany jogiczne połączone z prawidłowym oddechem mogą dać więcej niż kilka innych sposobów radzenia sobie ze stresem szkolnym.
Po siódme - poprawa samooceny i akceptacja różnic
Podczas ćwiczeń rośnie poziom samooceny, szczególnie gdy po jakichś trudnościach uda się w końcu prawidłowo wykonać daną pozycję. Jednocześnie dzieci mają możliwość zobaczyć i docenić fakt, że każdy jest inny i w tym tkwi piękno.