Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Joga dla otyłych?
Joga dla otyłych?

Ruch to zdrowie, ale…

Każdy trening powinien być w pełni bezpieczny, a nie jedynie efektywny. Nadwaga w zasadzie nie stanowi przeszkody, aby ćwiczyć. Trzeba jednak mieć świadomość pewnych ograniczeń. Zbyt intensywny albo nieodpowiednio dobrany rodzaj ruchu może przynieść więcej złego niż dobrego. Przy nadwadze naprawdę łatwo o różnorakie kontuzje, nadwyrężenia, dolegliwości bólowe, a nawet wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia nagłego zawału serca. Osoby otyłe muszą tym samym niezwykle uważać przy wykonywaniu ćwiczeń. Zadyszka bądź ból jest w zasadzie najmniejszym problemem, ale może być sygnałem alarmowym, że dzieje się coś niedobrego w organizmie. Uporczywe dolegliwości bólowe niejednokrotnie oznaczają wystąpienie mniej lub bardziej poważnych kontuzji, a te mogą prowadzić do różnego typu zwyrodnień. To już spory problem zdrowotny, z którym naprawdę ciężko uporać się. Rozsądek nakazuje, aby osoby z nadwagą unikały biegania, forsownych ćwiczeń siłowych czy też skakania na skakance, natomiast świetnym pomysłem jest praktykowanie jogi.

Dlaczego joga?

Wielu osobom wydaje się, że joga jest zbyt statyczna, aby mieć pozytywny wpływ na gubienie zbędnych kilogramów. Owszem, praktykowanie jogi na pewno nie pozwoli na bardzo szybkie chudnięcie, ale trzeba sobie też jasno powiedzieć – zbyt gwałtowne odchudzanie nie jest dobre dla naszego zdrowia. Przy okazji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  1. Joga uczy akceptacji siebie

Większość osób z nadwagą ma problem z akceptacją siebie, a w zasadzie swojego wyglądu. Problem tkwi w tym, że w zasadzie niemożliwością staje się schudnięcie, kiedy podstawową motywacją do ćwiczeń jest niechęć do własnego ciała. W takiej sytuacji nie tylko trudno znaleźć w sobie chęć do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ale także wyjątkowo łatwo się zniechęcić, jeżeli efekty nie pojawią się szybko, a zazwyczaj trzeba trochę na nie poczekać. Praktyka jogi pomaga zaakceptować własne ciało i odzyskać z nim kontakt, a w konsekwencji wzmocnić poczucie własnej wartości. Dzięki temu zdecydowanie prościej rozpocząć treningi i potem je kontynuować.

  1. Joga toruje drogę do znalezienia radości z ruchu

Zbędne kilogramy powodują znaczną ociężałość całego ciała, więc zmobilizowanie siebie do wysiłku fizycznego jest dość trudne. Szybko pojawia się też zadyszka. Joga nie musi być zbyt intensywna, a wiele pozycji jogi okazuje się w miarę prostych do wykonania nawet dla osób słabo rozciągniętych i ze sporą nadwagą. Na bardziej skomplikowane asany nadejdzie odpowiednia pora. Taka metoda małych kroków i bez dużego zmęczenia sprawia, że zdecydowanie łatwiej wzbudzić w sobie nie tylko chęć, ale również radość z aktywności fizycznej.

  1. Jogę można praktykować w domu

Osoby otyłe często wstydzą się iść na zajęcia bądź ćwiczyć wśród innych, ponieważ obawiają się kpiących spojrzeń albo niezbyt miłych komentarzy. Owszem, nauczyciel jogi na pewno pomógłby ustalić harmonogram pozycji idealnie dopasowanych do określonych ograniczeń ciała, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby jogę ćwiczyć w domu. W internecie są dostępne ciekawe propozycje asan dla tych, którzy chcą się odchudzić, np. https://www.youtube.com/watch?v=u-80lJ2jr2A. Jeżeli niektóre pozycje będą na początku sprawiać problemy, to można je pominąć i wrócić do nich po jakimś czasie. Taka samodzielna praktyka wymaga dużej dyscypliny, ale jednocześnie pozwala poczuć się swobodnie.

  1. Joga uelastyczni mięśnie i stawy

Teoretycznie może wydawać się, że to nie ma żadnego związku z gubieniem zbędnych kilogramów, ale nic bardziej mylnego. Nadwaga powoduje, że zostają zaburzone proporcje ciała, następują różnego rodzaju przykurcze oraz nadmierne obciążenia. Gwałtowne chudnięcie w wyniku restrykcyjnej diety jeszcze bardziej potęguje owe anomalie. Joga działa inaczej i można powiedzieć, że przygotowuje organizm na zmiany. Im ciało mocniejsze, tym łatwiej zmobilizować siebie do wysiłku, ponieważ organizm tak się nie męczy. Co ważne, pół godziny jogi minie w okamgnieniu, a chyba żadna osoba otyła nie byłaby w stanie tak długo biegać albo trenować fitness.

Joga okazuje się niezwykle ciekawą propozycją dla osób z nadwagą, ponieważ nie nadwyręża mięśni i stawów, a więc nie prowadzi do powstania kontuzji. Jednocześnie pomaga w akceptacji własnego ciała. Dobrze dobrane pozycje jogi fantastycznie wzmocnią organizm, który będzie miał siłę, aby w rozsądny sposób uregulować wagę. Nie należy oczekiwać szybkiego schudnięcia, ale stopniowe dochodzenie do wagi optymalnej dla siebie. Warto dodać, że praktykowanie jogi zazwyczaj wiąże się z większą świadomością żywieniową, co tym bardziej wspomaga proces odchudzania.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl