Fraud Blocker
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
Joga remedium na bóle kręgosłupa
Joga remedium na bóle kręgosłupa

 

O kręgosłup trzeba dbać!

 

Kręgosłup powinien nam służyć w nienagannym stanie do późnej starości. Jest to jednak niemożliwe, jeżeli nie przestrzega się podstawowych zasad higieny jego pracy. Wbrew pozorom nie chodzi o żadne wyjątkowe wymagania. Trzeba tylko mieć świadomość, że kręgosłup ma swoich wrogów, a są nimi:

  • Siedzący tryb życia;

  • Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej;

  • Brak ruchu;

  • Dźwiganie nadmiernych ciężarów;

  • Nadwaga.

 

Nasz kręgosłup nie lubi, kiedy pozostajemy przez dłuższy czas w tej samej pozycji. Wynika to z jednego faktu – utrzymywanie ciała w jednej pozycji powoduje ucisk i długotrwały skurcz oraz zmniejszenie przepływu krwi przez napięte mięśnie, które w ten sposób stają się niedotlenione. Efekt? Ból oraz osłabienie układu mięśniowego, który nie jest w stanie optymalnie utrzymywać kręgów kręgosłupa.

Z kolei każdy dodatkowy kilogram masy ciała oznacza kilka kolejnych kilogramów do noszenia dla odcinka lędźwiowego, a dźwiganie zbyt dużych ciężarów skutkuje mikrourazami. Więcej na temat znaczenia kręgosłupa dla naszego zdrowia można poczytać w naszym innym artykule Joga a profilaktyka wad postawy.

 

Joga remedium na bóle kręgosłupa?

 

Zdecydowanie tak! Oczywiście wiele zależy od stopnia zaawansowania zwyrodnień. W poważnych problemach związanych z dyskopatią nie należy samodzielnie ćwiczyć, ponieważ można sobie zaszkodzić. Innymi słowy – nie każdy rodzaj ruchu będzie odpowiedni. Potrzeba bardzo rozsądne wybranych pozycji jogi, które doskonale wzmocnią mięśnie pleców, a jednocześnie nie spowodują większego bólu ani tym bardziej nie pogłębią zmian zwyrodnieniowych. Dlatego w takiej sytuacji należy skierować swoje kroki do doświadczonego nauczyciela jogi, który zarazem ma wiedzę z zakresu rehabilitacji kręgosłupa.

Odpowiednio dobrane asany zwiększą ruchomość w stawach, zlikwidują przykurcze mięśniowe, wyeliminują napięcia w mięśniach i jednocześnie je rozciągną. Im mocniejsze i bardziej elastyczne mięśnie, tym mocniejszy kręgosłup. Nie stanie się to natychmiast i trzeba uzbroić się w cierpliwość, jednak pierwsze efekty będą zauważalne już po kilku sesjach jogi. Warto podkreślić, że coraz więcej lekarzy zaleca właśnie ćwiczenia jogi jako formę rehabilitacji przy problemach z kręgosłupem.

 

Dbanie o kręgosłup na co dzień

 

Trzeba sobie uświadomić, że sama joga to za mało, jeżeli nie będzie się przestrzegać kilku ważnych wskazówek dotyczących zachowania się w codziennych sytuacjach. Chodzi głównie o to, aby maksymalnie odciążać kręgosłup. Przesuwasz meble? To ich nie dźwigaj, ale podłóż szmatki i na nich przesuwaj ciężki przedmiot w wyznaczone miejsce. Musisz podnieść jakiś ciężar? Nigdy nie zginaj pleców przy prostych nogach, ale je ugnij. Masz siedzącą pracę? Wstań co pół godziny i się przeciągnij, unieś ręce do góry, a ponadto wykonaj kilka obrotów głową w prawo i lewo. Możesz też zrobić kilka kroków po pokoju. Ekran monitora umieść zaś na wysokości oczu, aby nie obciążać mięśni szyi i ramion spoglądaniem do góry albo w dół. Unikaj natomiast bezruchu i staraj się często zmieniać pozycje. W ten sposób nie będziesz jednostronnie przeciążać kręgosłupa. Długo stoisz? To od czasu do czasu wyciągnij ręce nad głowę, a potem pochyl się. Ureguluj także długość rury odkurzacza, aby nie było konieczności wyginania pleców w pałąk. Nie podtrzymuj też barkiem telefonu, a blat kuchenny zamontuj na wysokości około ośmiu centymetrów poniżej linii łokci.

Ruszasz samochodem w trasę? Pamiętaj o przerwach – kilka przysiadów, skłonów i przeciągnięcia się pozwoli uniknąć usztywnienia mięśni. Pamiętaj również o podpórce dla odcinka szyjnego podczas długiej jazdy. Przyda się więc specjalna poduszka-rogalik. Kiedy idziesz do sklepu, to rozłóż równomiernie ciężar zakupów na obie ręce. Wybieraj też buty na podeszwie elastycznej, która dobrze amortyzuje wstrząsy.

O kręgosłup zadbaj nawet podczas snu. Kluczowa tutaj będzie rola materaca, który nie powinien być ani za twardy, ani też zbyt miękki. Na pewno zaś musi być równy i najlepiej, kiedy ugina się pod ciężarem ciała na 2-3 cm. Wykluczona jest też wysoka poduszka. Rano poprzeciągaj się chwilę, a potem delikatnie opuść nogi na podłogę i wstań. Bez żadnych gwałtownych ruchów.

 

 

Pozycje jogi dobre dla kręgosłupa

 

Fantastyczny wpływ na stan kręgosłupa mają różnego rodzaju skręty, które w znacznym stopniu zwiększają jego ruchomość. Dzieje się tak z powodu angażowania mięśni krótkich kręgosłupa, ale także mięśni skośnych brzucha i grzbietu. Ponadto skręty doskonale masują narządy wewnętrzne, co ma dodatkowy plus w postaci poprawy trawienia i wyszczuplenia talii.

Systematyczna praktyka jogi jest w stanie zniwelować negatywne skutki wynikające z nieprawidłowości postawy w codziennym życiu. Zamiast napięć czujemy zaczynamy odczuwać przyjemne rozluźnienie. Co więcej, w dużym stopniu zwiększa się elastyczność ciała. Ścięgna i mięśnie się wydłużają, a jednocześnie maksymalizuje się zakres ruchu.

Warto podkreślić, że joga nie tylko pomaga pozbyć się już istniejących problemów z kręgosłupem, ale także jest świetna w profilaktyce. Jeżeli stany zwyrodnieniowe nie są zbyt poważne, to można zacząć ćwiczyć już dziś. Kilka pozycji jogi nie jest zbyt skomplikowanych i można je spokojnie wykonać samodzielnie.

 

 

  • Bharadvajasana I

Tę pozycje najlepiej wykonywać z pomocą dwóch równo złożonych koców, na które należy usiąść jednocześnie układając stopy z prawej strony. Stopa prawa powinna leżeć na stopie lewej. Razem z wdechem należy wyciągnąć tułów do góry. Prawą rękę przy wydechu kładzie się na lewe kolano. Lewą rękę zaś z wydechem należy położyć do tyłu. Przy kolejnym wdechu trzeba wyciągnąć się do góry, a z wydechem delikatnie skręcać tułów. W takiej pozycji najlepiej wytrwać kilka-kilkanaście sekund, a następnie z wydechem powrócić do centrum. Potem nogi należy przełożyć na drugą stronę i powtórzyć wszystkie czynności.

 

  • Maricyasana III

To kolejna pozycja na skręty. Należy usiaść z prostymi nogami i prostym tułowiem, a więc w Dandasanie. Następnie prawą nogę zgiąć i przyciągnąć kolano jak najbliżej tułowia. Stopa powinna znaleźć się blisko pachwiny. Kolano należy objąć rękami i przyciągnąć się do niego, aby jednocześnie wydłużyć kręgosłup oraz otworzyć klatkę piersiową. Wtedy wykonuje się skręt w prawą stronę przy obejmowaniu lewą dłonią prawego kolana. Taką pozycję trzeba utrzymać przez kilka-kilkanaście sekund, po czym powrócić do Dandasany. Oczywiście asanę wykonuje się też na drugą stronę.

 

Kolejną pozycją będzie Ardha Matsyendrasana, a osoby bardziej zaawansowane, a przede wszystkim dobrze rozciągnięte, mogą również spróbować Pasasany (zobacz), ale przy przepuklinie krążka międzykręgowego, poważnych uszkodzeniach dolnych pleców bądź uszkodzeniach kolan należy raczej się wstrzymać od wykonywania tej pozycji.

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl