Jakie są przyczyny wad postawy?
Współczesny człowiek spędza dużo czasu w pozycji siedzącej. To nawet kilka, kilkanaście godzin dziennie. Siedząca praca przed komputerem, jazda samochodem, wypoczynek na wygodnej kanapie i tak codziennie, a jeszcze dodatkowo wzrok utkwiony w smartfonie z nienaturalnie pochyloną głową. Badania naukowe jasno dowodzą, że organizm nie jest przystosowany do takiego stylu życia i potrzebuje stania, chodzenia i ogólnie rzecz ujmując aktywności ruchowej. Wielogodzinne siedzenie po prostu męczy i sprawia, że kręgosłup zaczyna układać się w sposób nieprawidłowy, a wszystko spowodowane jest osłabieniem i przykurczami mięśni. W efekcie plecy słabną i zmniejsza się ich zakres ruchowy, wręcz usztywniają się. Sylwetka staje się przygarbiona. Ramiona wysuwają się do przodu, a w odcinku piersiowym pleców wyraźnie widać mniej lub bardziej delikatny łuk.
Niepokojące efekty pochylonej sylwetki
Garbienie się zdecydowanie deformuje całe ciało, a człowiek nie wygląda dobrze. Jednak nie to stanowi największy problem. Pojawiają się coraz silniejsze objawy bólowe i co ciekawe, nawet ból głowy może zostać spowodowany kłopotami z kręgosłupem. Oddech staje się też utrudniony, co ma związek ze zmniejszoną ruchomością klatki piersiowej. Oznacza to zarazem zaburzenie prawidłowej pracy przepony i płuc. Z kolei kobiety zauważają wyraźny spadek atrakcyjności biustu. Wszelkie próby korygowania postawy stają się coraz bardziej dyskomfortowe, a pogłębiające się wady postawy prowadzą do poważnych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i niekiedy zachodzi konieczność operacji.
Joga na okrągłe plecy
W związku z tym, że problemy z plecami mają swoje źródło w osłabionych i przykurczonych mięśniach, to leżenie na kanapie w razie pojawienia się sztywności w kręgosłupie albo delikatnego bólu może znacznie pogorszyć sytuację. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że brak ruchu jeszcze bardziej osłabia już i tak mocno osłabione mięśnie. Dlatego należy zastosować radykalne zmiany, a przede wszystkim zacząć regularnie ćwiczyć, aby wzmocnić układ mięśniowy. Prawdopodobnie wszystkie osoby, które praktykują jogę zauważają pozytywny wpływ niektórych pozycji zwłaszcza na plecy, a w konsekwencji wyprostowanie całej sylwetki. To wynika wprost ze specyfiki ćwiczeń. Joga nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także je rozluźnia i rozciąga, co jest kluczem do sukcesu. Nieprawidłowa postawa i usztywnienie są przecież spowodowane zarówno osłabieniem, jak i przykurczem mięśni. Przy wykonywaniu poszczególnych pozycji jogi należy pamiętać o ostrożności i przede wszystkim dobierać asany dopasowane do swoich możliwości. Wiadomo, że początki bywają trudne i dla niektórych osób problemem będzie wykonanie nawet zwykłego skłonu. Dlatego ćwiczyć trzeba delikatnie i nie robić niczego na siłę. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego nauczyciela jogi, co na pewno ułatwi bezpieczną praktykę. Jeżeli ktoś nie ma możliwości, aby uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach jogi, to może sięgnąć po lekcje internetowe i zajrzeć na propozycje konkretnych pozycji pod kątem wzmocnienia pleców i wyprostowania sylwetki, np. w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=uxIITvYAP6M. Zaproponowany w nim program zawiera ćwiczenia wzmacniające i zarazem rozciągające mięśnie pleców. Taki charakter ma Balasana (pozycja dziecka), Adho Mukha Virasana (skłon do przodu), Adho Mukha Svanasana (pies z głową w dół), Kumbhakasana (pozycja deski), Setu bandha sarvangasana (pozycja mostu) albo Śalabhasana (pozycja świerszcza).
O czym trzeba pamiętać przy praktykowaniu jogi?
Osoby początkujące muszą uwzględniać swoje ograniczenia ruchowe. Przy niektórych pozycjach jogi duże usztywnienie mięśni nie pozwoli na pełne wykonanie asany, ale nie należy tym się specjalnie przejmować. Powoli i systematycznie sytuacja będzie się poprawiać. Trzeba swoim mięśniom i ścięgnom dać trochę czasu. Lat zaniedbań nie uda się przecież naprawić w jeden dzień. Wszystkie ćwiczenia jogi trzeba wykonywać spokojnie, delikatnie i w miarę swoich aktualnych możliwości. Nie wolno przesadzać z intensywnością ćwiczeń, aby sobie nie zaszkodzić. Druga kwestia dotyczy regularności ćwiczeń. Na pewno korzystniej będzie praktykować jogę 20-30 minut dziennie niż raz w tygodniu przez godzinę. Efekty systematycznych ćwiczeń pojawią się szybciej. W zasadzie już po kilku sesjach można zauważyć wyraźną poprawę. Zaczyna się myśleć o wyprostowanej sylwetce i korygować wady postawy. To, co dotychczas było normą, a więc pochylenie oraz nienaturalne wygięcia pleców stają się wynaturzeniem, a organizm sam domaga się wyprostowania.
Przeczytaj również inny artykuł na ten temat Joga na mocne plecy i prawidłową postawę ciała